2 miliony złotych dla Teatru
access_time 2018-04-20 06:50:00
Gmina Miasta Tarnowa podpisała z Tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego umowę na dofinansowanie planowanej modernizacji zaplecza technicznego teatru. Wartość przekazywanych środków to prawie 2 miliony złotych.

Prace remontowe zaplecza technicznego teatru rozpoczęły się w lutym i potrwają do końca października bieżącego roku. Łączny koszt przedsięwzięcia to ponad sześć milionów złotych. W wyniku dwóch procedur konkursowych projekt uzyskał ponad trzy miliony dofinansowania (dwa miliony pochodzi z RPO na lata 2014-2020, 1,3 mln z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promesa 2017). Dzisiaj zostaje sfinalizowane dofinansowanie projektu przez Gminę Miasta Tarnowa w wysokości 1 941 331,68 zł. Pozostałe środki stanowią wkład własny teatru.

– Teatr jest naszym wspólnym dobrem. Dzięki niemu artystyczny krajobraz naszego miasta i regionu jest pełniejszy. Musimy jednak pamiętać, że teatr to nie tylko miejsce artystycznych wrażeń, to także ważny ośrodek edukacyjny, przygotowujący najmłodszych widzów do świadomego uczestnictwa w kulturze. Aby spełniać tę rolę budynek musi być odpowiednio wyposażony, musi też być dla wszystkich jednakowo dostępny – mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

– Chciałbym, żeby to miejsce stało się także naszą kolejną – czwarta już – sceną, jak już ją nazywamy „sceną na dachu”. Będziemy mogli tam pokazywać kameralne spektakle podczas ciepłych letnich wieczorów. Już teraz zapraszamy wszystkich naszych wiernych widzów, a także tych, dla których te niecodzienne okoliczności prezentacji staną się inspiracją, by poznać lepiej nasze propozycje repertuarowe – mówi Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. Ludwika Solskiego.

W modernizowanym zapleczu znajdzie się sala prób, której do tej pory nie było w teatrze. Zostaną wyremontowane i wyposażone pracownie teatralne: stolarska, plastyczna i krawiecka. Wyburzony zostanie obecny garaż, a w jego miejscu powstanie nowoczesny dwupoziomowy magazyn o powierzchni bliskiej pół tysiąca m2, gdzie będą składowane dekoracje ze spektakli.

Pojawi się także przenośnik taśmowy ułatwiający szybką zmianę dekoracji. Dobudowana zostanie jeszcze jedna kondygnacja na istniejącym budynku zaplecza, gdzie powstanie pięć pokoi gościnnych dla twórców wraz z zielonym tarasem. Dla lepszej komunikacji pojawi się nowa klatka schodowa oraz winda, z której będą mogły korzystać osoby z niepełną sprawnością.

Realizacja projektu umożliwi dostosowanie całego zaplecza technicznego do obowiązujących przepisów budowlanych oraz BHP. Teren zaplecza zostanie na nowo wybrukowany i pojawią się miejsca parkingowe, również dla osób niepełnosprawnych.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A