Spotkanie z maestrą Jadwigą Romańską w Operze Krakowskiej
access_time 2018-04-20 16:15:00
Śpiewaczka o wielkiej charyzmie i fascynującej osobowości - maestra Jadwiga Romańska, uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich sopranistek, będzie gościem „Spotkania z Artystą”, które odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18.30 w Operze Krakowskiej.

Artystka przez 35 lat była primadonną krakowskiej sceny operowej, gdzie zadebiutowała rolą Gildy w „Rigoletcie” Giuseppe Verdiego, na otwarcie Opery Krakowskiej w 1954 roku. Zaśpiewała pierwszoplanowe partie w 37 premierach. Nazywano ją „Gildą stulecia”, „najlepszą Butterfly”, „najpiękniejszym polskim sopranem”. Każdą rolę skrupulatnie analizowała budując niezwykle autentyczną, wyrazistą postać. Występowała na scenach operowych nie tylko w Polsce, ale i zagranicą, m.in. w Szwajcarii, Rosji, Niemczech, Włoszech, Holandii i Korei.

O ogromnym talencie i erudycji artystki świadczy fakt, że wykonywała utwory wszystkich epok. Zdobyła także renomę wybitnej interpretatorki pieśni Karola Szymanowskiego. Występowała na prestiżowych festiwalach muzycznych m.in. w Salzburgu, Berlinie, Leningradzie, Moskwie, Mariańskich Łaźniach, Palermo. Sama o sobie mawiała, że śpiewała już w łonie matki. Choć jako dziecko zaczęła od gry na skrzypcach, zawsze marzyła o śpiewie, który ją fascynował i z którym związała swoją życiową drogę.

Okazją do spotkania z Jadwigą Romańską będą jej 90-te urodziny. Podczas wieczoru wysłuchamy nie tylko wspomnień maestry, ale dzięki nagraniom z płyt i archiwalnym filmom, przypomnimy sobie również te piękne arie, które artystka śpiewała, zachwycając publiczność.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie Opery.

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A