Maciek Dreszer wraca do rywalizacji w wyścigach NASCAR 2018
access_time 2018-03-26 05:13:00
W NASCAR Whelen Euro Series ponownie wystąpi Maciek Dreszer. Młody i utalentowany kierowca podpisał kontrakt z włoskim zespołem CAAL Racing. W ten sposób Dreszer dołączył do teamu, w którym jeździ zeszłoroczny zwycięzca europejskiej serii – Alon Day. Pierwsza runda odbędzie się już w połowie kwietnia w hiszpańskiej Walencji.

Maciek Dreszer swoją przygodę z europejską serią NASCAR rozpoczął w ubiegłym roku od występu w zespole DF1 Racing. W swoim debiutanckim sezonie Dreszer pomimo problemów z samochodem wywalczył finalnie trzecie miejsce w klasie Rookies, a siódme w klasyfikacji Elite 2. W sezonie 2018 Maciek wraca do rywalizacji w serii z doświadczeniem, lepszym zespołem i ambicjami na więcej.

Udało się! Podpisaliśmy kontrakt i ponownie wystartuję w serii wyścigów NASCAR! Bardzo się cieszę, bo z jednej strony bardzo spodobała mi się specyfika tego ścigania, czyli widowiskowa i często kontaktowa jazda zderzak w zderzak. Z drugiej strony czuję ogromny niedosyt po poprzednim sezonie, kiedy nie wszystko poszło tak jak chcieliśmy, szczególnie w kwestii przygotowania samochodu. – mówi Maciek Dreszer i dodaje: – Wiem, że z doświadczonym zespołem, który zapewni mi najlepsze możliwe wsparcie, mogę osiągnąć dużo, dużo więcej. Nie ukrywam, że celem jest wygranie serii europejskiej, a kolejnym krokiem ściganie na amerykańskich torach. Wierzę, że ta współpraca to właśnie duży krok w kierunku realizacji tych planów.

W sezonie 2018 Dreszer podpisał kontrakt z włoską grupą CAAL Racing. To bardzo doświadczony zespół z historią pełną sukcesów w różnych seriach wyścigowych. W jego barwach jeździł ubiegłoroczny zwycięzca europejskiej serii NASCAR Alon Day, a pozostali kierowcy też prezentowali równą, wysoką formę przez cały sezon.

Cieszymy się, że możemy przywitać Maćka w naszym zespole, tym bardziej że będzie on pierwszym Polakiem ścigającym się w naszych barwach. Już rok temu rozmawialiśmy o możliwości współpracy, ale niestety do wszystkich samochodów mieliśmy już wtedy zaangażowanych kierowców. Bardzo uważnie jednak obserwowaliśmy jego umiejętności i rozwój w trakcie sezonu, dlatego jestem przekonany, że w tym roku razem możemy walczyć o najwyższe pozycje w każdym z wyścigów. Jeszcze w marcu spotkamy się na torze, aby jak najlepiej przygotować się na pierwsze zmagania w Walencji. – zapowiada Luca Canneori, Team Manager CAAL Racing.

Maciek Dreszer to 21-letni kierowca wyścigowy, który mimo młodego wieku ma już na koncie wiele sukcesów. Rywalizację rozpoczął jako 16-latek, debiutując w KIA Lotos Race. W 2014 roku zdobył I miejsce w Pucharze Toyoty GT86 Cup na torze Nürburgring stając się najmłodszym zwycięzcą w historii tych wyścigów. Rok później wygrał BMW M235i Racing Cup, zdobył też II miejsce w mistrzostwach świata 24H Endurance Series i III miejsce w mistrzostwach Belgii. Podobnie rok 2016 był dla Maćka pasmem sukcesów: I miejsce w ADAC Zurich 24h Rennen – Nürburgring, II miejsce w mistrzostwach Europy GT4 European Series oraz III miejsce w 12-godzinnym wyścigu w holenderskim Zandvoort. Sezon 2017 upłynął mu na startach w serii NASCAR, które ukończył na III miejscu w klasie Rookies.

NASCAR to pierwsza organizacja motosportowa na świecie, została założona w 1947 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie cieszy się popularnością porównywalną do NBA czy NHL. W wyścigach biorą udział superszybkie i potężne samochody, które jednocześnie są bardzo surowe i nie posiadają, za wyjątkiem wspomagania kierownicy, żadnych systemów elektronicznych ułatwiających jazdę. Ich prowadzenie jest z tego powodu bardzo wymagające, ale dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Od 2009 roku wyścigi odbywają się także w Europie pod nazwą NASCAR Whelen Euro Series. To najszybciej rosnącą seria wyścigów, która dla występujących w niej kierowców i zespołów jest przepustką do rywalizacji na amerykańskich torach. Wyścigi co roku przyciągają łącznie ponad 150 tysięcy widzów. W europejskiej serii biorą udział pojazdy z silnikami V8 o pojemności 5,7 litra, mocy ponad 400 KM i osiągające prędkość do 250 km/h.

Seria NASCAR Whelen Euro Series w 2018 roku to sześć rund, z których pierwsza odbędzie się w hiszpańskiej Walencji już 14–15 kwietnia. Następnie kierowcy będą rywalizować na torach we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji. Półfinały zostaną rozegrane w niemieckim Hockenheim, a rywalizację zakończy październikowa runda finałowa w belgijskim Zolder.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A