Ruszył Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Mielcu
access_time 2018-03-24 05:51:00
17 marca w auli oddziału Szkoły Podstawowej Nr 7 w Mielcu, przy ul. Skłodowskiej 4 zainaugurowano semestr letni tamtejszego Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W tych zajęciach popularnonaukowych będzie uczestniczyć niemal 230 dzieci w wieku 7-12 lat z całego powiatu mieleckiego.

Semestr letni Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu rozpoczął wykład „Po sąsiedzku z tęcza czyli o podczerwieni i ultrafiolecie” prowadzony przez Bogdana Janusa. Na wykładzie studenci DUT dowiedzieli się jakie są źródła podczerwieni i jaki jest związek podczerwieni z ciepłem, jakie są jej  "odcienie", jak wygląda świat widziany w podczerwieni, do czego przydaje nam się podczerwień i czy korzystamy z niej w życiu codziennym. Wykładowca z pomocą ochotników przeprowadzał doświadczenia, które pozwalały studentom zaobserwować omawiane zjawiska. Ponadto omówione zostało zagadnienie promieniowania ultrafioletowego. Studenci dowiedzieli się jak działają filtry w kremach przeciwsłonecznych i czym jest zjawisko fluorescencji.

Na kolejnych spotkaniach studenci dowiedzą się ile dziur ma trójkąt Sierpińskiego, poznają Krzywą Kocha, która kocha chmury, Smoka Hemingwaya, który zieje ogniem, zapatrzą się w kosmiczny Zbiór Julii. Co więcej wspólnie z prowadzącymi odpowiedzą na pytanie czy da się wydrukować człowieka, jak zrobić swój kalkulator i czy antygrawitacja istnieje. Spróbują także, przy pomocy nauki, obalić tzw. „złoty mit”.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu są organizowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Partnerem strategicznym, który wspiera finansowo projekt są Polskie zakłady Lotnicze Sp. z o.o. z Mielca. Ponadto Partnerem jest także firma Kronospan Sp. z o.o. Organizację zajęć wspiera również Centrum Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Zajęcia DUT odbywają się nie tylko w Mielcu, ale także w Rzeszowie, Ustrzykach Dolnych, Dębicy i Stalowej Woli.. Fundacja organizuje angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki - jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu 2017.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A