Tarnowscy profilaktycy podsumowali ferie
access_time 2018-03-05 03:15:00
To były naprawdę spokojne ferie, które mamy nadzieję pozostawiły u dzieci same miłe wspomnienia. Policyjne statystyki pokazały, że nie doszło do żadnych, poważnych zdarzeń podczas zabaw na lodzie i stokach narciarskich. Spora zasługa w tym mundurowych, w tym patrolów narciarskich, które przez cały okres trwania ferii w kraju i Małopolsce systematycznie pełnili służbę na stokach w Siemiechowie, Lubince i Jastrzębi, pilnując by nie dochodziło tam do brawurowej jazdy, a użytkownicy stoku, zwłaszcza dzieci i młodzież zakładali chroniące ich przed kontuzjami kaski.

W czasie kiedy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego dbali o bezpieczeństwo na drogach czy też kontrolowali autokary wiozące dzieci na zimowy wypoczynek, ich koledzy z Wydziału Prewencji tarnowskiej Komendy Miejskiej wraz z dzielnicowymi skupili się na działaniach profilaktycznych,  mających na celu utrwalenie w świadomości młodych ludzi właściwe zachowania chroniące ich przed zagrożeniami, z którymi mogą się spotkać w trakcie zimowego wypoczynku  i nauczenia radzenia sobie z nimi.

Spotkania profilaktyczne przygotowujące dzieci i młodzież do bezpiecznego spędzenia ferii, tarnowscy policjanci rozpoczęli na długo przed ich rozpoczęciem. Regularnie odwiedzali przedszkola, szkoły podstawowe i średnie, a po rozpoczęciu ferii miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci. W trakcie zajęć uczyli i przypominali zasady bezpieczeństwa w kontaktach z osobami obcymi, podczas zabaw na śniegu, lodzie, na stokach narciarskich, podczas serfowania po Internecie. Zorganizowali  konkursy wiedzy dla dzieci w tarnowskich szkołach podstawowych nr 8 i 19, promujące bezpieczeństwo w sieci. Mówili też o zagrożeniach płynących z kontaktu z używkami, w tym śmiertelnie groźnymi dopalaczami. Przez cały okres trwania ferii w naszym kraju  policjanci z Tarnowa przeprowadzili łącznie ponad 450 takich spotkań. Wykorzystywali przy tym każdą okazję, by  promować bezpieczeństwo.

Przeprowadzili m.in. zajęcia profilaktyczne na terenie toru kartingowego Speed Race Tarnów w Małopolskim Ośrodku Sportów Motorowych przy ul. Kochanowskiego, gdzie w okresie feryjnych przeprowadzana była akcja „Przez zabawę do bezpieczeństwa” i zimowa edycja „Karting Camp Tarnów 2018”.  Jej założeniem była aktywizacja sportowa i integracja dzieci i młodzieży z różnych grup społecznych, promocja sportu kartingowego i bezpieczeństwa ruchu drogowego w sposób aktywny. Przez dwa feryjne tygodnie dzieci i młodzież szkolna uczestniczyły w zajęciach rekreacyjno-sportowych i miały szansę po raz pierwszy zasiąść za kierownicą gokarta albo doskonalić posiadane już umiejętności. Uczyły się także praktycznego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  W akcji wzięło udział 1000 młodych adeptów kierownicy, w tym dzieci z wychowankowie Ośrodków Opiekuńczo-Wychowawczych, Specjalistycznych Placówek Wsparcia Dziennego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i rodzin wielodzietnych oraz młodzież niepełnosprawna .

Policjanci z Tarnowa propagowali zasady bezpiecznego wypoczynku na stokach narciarskich biorąc udział w Światowym Dniu Śniegu na stoku Jurasówka, gdzie rozdawali ulotki z dekalogiem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Na zakończenie ferii w ostatnią sobotę lutego  wspólnie z kolegami z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przygotowali na narciarzy prawdziwą niespodziankę. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku, zorganizowali w Siemiechowie na stoku „Jurasówka” piknik pn. „Bezpiecznie na stoku z Inspektorem Wawelkiem”. Mali amatorzy sportów zimowych nie zawiedli i mimo dużego mrozu, od samego rana gromadzili się licznie na stoku. Dzięki przychylności i ogromnemu wsparciu właściciela stoku mogli oni wziąć udział w zawodach narciarskich składających się z testu wiedzy i jazdy slalomem na czas oraz konkursach wiedzy i zabawach, promujących zdrowy i bezpieczny sposób spędzania wolnego czasu.  Dzieciom przez cały czas towarzyszyła maskotka Małopolskiej Policji – Inspektor Wawelek oraz policjanci patrolu narciarskiego.

Komentarze...