Koncert „Wielcy kompozytorzy polscy w pieśni” w ramach cyklu „Pieśń - Teatr Słowa” w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie!
access_time 2018-03-09 06:34:00
Opera Krakowska zaprasza na „galę pieśniową” pod znaczącym tytułem „Wielcy kompozytorzy polscy w pieśni”, która będzie najlepszym dowodem na wielowymiarowość i unikalność cyklu koncertów „Pieśń - Teatr Słowa” - spotkań publiczności z muzyką i poezją, poświęconych prezentacji polskiej pieśni artystycznej.

Już 10 marca 2018 o godz. 18.30 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie usłyszymy arcydzieła liryki wokalnej w wydaniu symfonicznym. Na program wieczoru złożą się wybitne kompozycje na głos i orkiestrę najznamienitszych twórców muzyki polskiej XX i XXI wieku. W bogatej ofercie repertuarowej wieczoru znalazły się m.in. „Chantefleurs et chantefables” Witolda Lutosławskiego na sopran i orkiestrę, „Cztery sonety miłosne do słów Williama Szekspira” Tadeusza Bairda na baryton i orkiestrę, „Abschied” z VIII Symfonii „Pieśni przemijania” Krzysztofa Pendereckiego na sopran, mezzosopran i orkiestrę oraz III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Wystąpią soliści Opery Krakowskiej: Monika Korybalska, Katarzyna Oleś-Blacha i Adam Szerszeń oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Nad przebiegiem całości tego szczególnego wydarzenia, podczas którego muzyka tak ściśle
i doskonale stapia się ze słowem tworząc swoisty TEATR, od strony dramaturgicznej i plastycznej czuwać będzie duet artystyczny: Laco Adamik i Barbara Kędzierska.

- „Nie ulega wątpliwości, że «Pieśń – Teatr Słowa» to projekt artystyczny, który ze względu na jego teatralną formułę, dobór utworów oraz przestrzenie prezentacji jest inicjatywą absolutnie bezprecedensową biorąc pod uwagę propozycje repertuarowe filharmonii i teatrów muzycznych w Polsce. Zapraszam serdecznie na wszystkie koncerty cyklu «Pieśń - Teatr Słowa», gdyż «Pieśń mieszka w każdym z nas…» i koniecznie wspaniały świat uczuć i emocji zawartych w pieśniach warto odwiedzić w tym sezonie” – mówi Katarzyna Oleś-Blacha, kierownik artystyczny tego projektu.

Bilety w cenie 40-60 zł do nabycia w Kasie Opery oraz online na stronie internetowej Opery Krakowskiej. Partnerem koncertu „Wielcy kompozytorzy polscy w pieśni” jest Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Kolejne koncerty w ramach cyklu „Pieśń - Teatr Słowa” odbędą się w kwietniu, maju i czerwcu 2018 r. Szczegółowe informacje: www.opera.krakow.pl .

Fot. Ryszard Kornecki

Komentarze...