Rosnąca popularność monitoringu flotowego
access_time 2018-02-23 18:24:00
Wykorzystanie systemów monitoringu flotowego samochodów w firmie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Z czego ono wynika?

Według badań Lease Plan w 2015 roku co drugi kierowca zawodowy zastanawiał się nad instalacją systemów monitorowania. Firmy przewozowe często publikują informacje o tym, jak wdrożenie systemu przyczyniło się do bezpieczeństwa czy zaoszczędzenia na paliwie. Właśnie dlatego rynek Vehicle Tracking bardzo dynamicznie się rozwija.

Trzykrotny wzrost wartości rynku

Agencja Research and Markets przeprowadziła badania, według których wartość rynku monitoringu flotowego czeka ogromny wzrost. W 2015 roku wynosiła ona nieco ponad 8 miliardów dolarów, natomiast do końca dekady ma dojść do 23 miliardów dolarów. Oznacza to prawie trzykrotny wzrost wartości rynku.

Z kolei badania firmy Berg Insight AB wykazały, że o ile w 2012 roku niecałe 12% pojazdów posiadało system monitoringu, to już pięć lat później liczba ta była niemal dwukrotnie wyższa.

Sposób działania i rezultaty

W zależności od dostawcy urządzenia i oprogramowanie przeznaczone do obsługi monitoringu floty pojazdów mogą się różnić. Przykładowo Vision Track (https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/) zapewnia moduły GPS, sensory do kontroli parametrów technicznych i kamery wewnętrzne oraz zewnętrzne. Moduły GPS pozwalają na precyzyjną lokalizację pojazdu. Jest to atutem zarówno dla klienta, który może przygotować się na rozładunek towaru na konkretną godzinę, jak i dla samej firmy przewozowej – w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze łatwiejsze i skuteczniejsze staje się wysłanie koniecznej pomocy czy zmiana przebiegu trasy.

Monitoring flotowy firmy stanowi także dodatkową kontrolę kierowców, którzy ze względu na niego bardziej uważnie przestrzegają zasad ruchu i pracy. Rzadsze są przypadki przekraczania prędkości i zbaczania z trasy, a także nieplanowane postoje. Wpływa to na zmniejszenie zużycia paliwa – według badań Intelligent Transportation Society of America o aż 20%. Z kolei badania firmy Bobit Bussines Media wykazują, że liczba wypadków pojazdów polegających monitoringowi zmniejsza się o prawie 60%.

Tak obiecujące rezultaty sprawiają, że coraz więcej kierowców i firm przewozowych zainteresowanych jest instalacją systemu monitoringu flotowego. Bezpośredni wpływ na oszczędności, bezpieczeństwo, jakość usług i efektywność sprawia, że rynek usług Vehicle Tracking rozwija się w ogromnym tempie zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce.

Komentarze...