Przed nami „gorączka” świątecznych zakupów
access_time 2017-12-18 13:52:00
Zbliża się okres świąteczny w którym jesteśmy zabiegani, roztargnieni i w pospiechu robimy zakupy. Złodzieje często wykorzystują tłok panujący w sklepach oraz roztargnienie i pośpiech. W centrach handlowych i na targowiskach łatwo można paść ofiarą kieszonkowców. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przedświątecznych zakupów.

Pamiętajmy, by podczas płacenia za zakupy, nie pokazywać większej ilości gotówki. Starajmy się o to, by torebka znajdowała się zawsze z przodu, w zasięgu naszego wzroku. Również nie zostawiajmy w sklepowym wózku, od którego oddalamy się podczas zakupów. Złodzieje chętnie wykorzystują takie sytuacje. Wzmożoną uwagę i zasady ostrożności zachowajmy również w środkach komunikacji publicznej a także na parkingach w okolicach centrów handlowych. Pamiętajmy o domykaniu szyb w autach i niepozostawianiu wewnątrz rzeczy, które mogą skusić potencjalnego złodzieja. W przypadku, gdy padliśmy ofiarą kradzieży, niezwłocznie zgłośmy się do najbliższej jednostki Policji.

Jeżeli zdecydujemy się na zakupy przez internet, unikajmy korzystania z komputera w kafejce internetowej lub z otwartej sieci publicznej. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych (w tym np. haseł logowania) w niepowołane ręce. Wchodząc na strony internetowe sklepów, odręcznie wpisujmy adres do przeglądarki, nie korzystajmy z linków przesyłanych w mailowych ofertach handlowych, które mogą być wysyłane przez oszustów lub hakerów podszywających się pod legalnie działające sklepy. Otwierając takie strony lub załączniki możemy nieświadomie zainstalować w swoim komputerze złośliwe oprogramowanie.

Pamiętajmy, że ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania pomoże nam bezpiecznie przetrwać gorączkę przedświątecznych zakupów, zarówno w sklepach stacjonarnych jak i w sieci.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A