Nowy zjazd z A4 i nowy most z decyzjami środowiskowymi
access_time 2017-12-07 05:41:00
Około 150 milionów złotych będzie kosztować budowa zjazdu z autostrady w Wierzchosławicach i nowego mostu na Dunajcu. Ważna dla Tarnowa inwestycja uzyskała właśnie decyzję środowiskową, czyli dokument, który po uprawomocnieniu się uprawni inwestora do sfinansowania między innymi dokumentacji, potrzebnej do ogłoszenia przetargu w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Budowę będzie realizował Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, który również ogłosi przetarg. Gotowa jest już koncepcja drogi i mostu.  Tarnów, któremu nowe połączenie jest bardzo potrzebne, będzie współuczestniczył w budowie na mocy porozumienia z ZDW. 

– Na dziś trudno oszacować wydatki, jakie poniesie miasto, będzie to możliwe, gdy powstanie zestawienie kosztów inwestycji  – mówi Krzysztof Madej z Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Inwestycja ma dla miasta szczególne znaczenie. Teraz z autostrady w Wierzchosławicach zjeżdżać mogą tylko samochody osobowe, wąską drogą, prowadzącą przez teren zabudowany. Ciężarówki nadkładają drogi i dojeżdżają do węzła autostradowego w Mościcach. Również most na Dunajcu w Ostrowie jest w złym stanie technicznym, przeprawa jest też wąska i niewydolna. 

Nowa inwestycja całkowicie to zmieni – ułatwi dojazd do Tarnowa, do Grupy Azoty i dalej do strefy gospodarczej, przejazd nowym zjazdem z autostrady będzie wygodniejszy i bezpieczniejszy, odetchną też mieszkańcy Wierzchosławic.

Na prace projektowe, prowadzone w trybie „zaprojektuj i wybuduj” potrzeba około roku, uzyskanie pozwolenie na budowę zajmie kilka miesięcy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane mogłyby się zacząć w 2019 roku.

Pieniądze na budowę pochodzą z funduszy unijnych. Kwota 150 milionów znalazła się w budżecie Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.

Komentarze...