Diecezja ma własne biuro pielgrzymkowe
access_time 2017-12-05 13:28:00
Biskup tarnowski Andrzej Jeż pobłogosławił i otworzył biuro Diecezjalnego Duszpasterstwa Pielgrzymkowo – Turystycznego „ITER”. Jego siedziba mieści się przy ul. Urszulańskiej 9 w Tarnowie.

- Dla wielu osób pielgrzymki są znakomitymi rekolekcjami – podkreśla biskup tarnowski Andrzej Jeż. - Chcemy otoczyć opieką duszpasterską wiernych, którzy wyruszają w drogę, żeby to naprawdę była pielgrzymka. Ważne jest poczucie wspólnoty i rola przewodnika, który będzie wprowadzał grupę w wymiar sakralny odwiedzanych miejsc – dodaje bp Jeż.

Nazwa duszpasterstwa „ITER” wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza drogę. W planach jakie kreśli przed sobą nowo powstałe duszpasterstwo jest przygotowanie pielgrzymek autokarowych i samolotowych m.in. do sanktuariów Europy oraz do Ziemi Świętej.

- Myślimy też o wyjazdach, by poznać miejsca kultu w Polsce i diecezji tarnowskiej. Byłyby to tzw. Niedziele z Iterem, czyli Msza św. i zwiedzanie miejsc sakralnych – mówi dyrektor duszpasterstwa ks. Krzysztof Orzeł.

Biuro Duszpasterstwa „ITER” będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00. Duszpasterstwo działa m.in. we współpracy z Tarnowskim Biurem Pielgrzymkowym. Ks. Krzysztof Orzeł zachęca do współpracy parafie, organizacje turystyczne z regionu, kluby seniorów czy stowarzyszenia młodzieżowe . Najbliższy wyjazd to Bazylea, gdzie odbędzie się Europejskie Spotkanie Młodych Taize.

Na stronie internetowej Duszpasterstwa „ITER” www.ddpt-iter.pl zamieszczone są propozycje dla grup i osób indywidualnych. Duszpasterstwo służy również pomocą w przygotowaniu programów pielgrzymkowych dla grup na konkretne trasy zagraniczne, takie jak Lourdes, Fatima, Ziemia Święta, Sanktuaria Bałkańskie, Guadalupe, Liban, Gruzja, Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia a także w organizacji pielgrzymek i wycieczek po Polsce.

Po poświęceniu biura, biskup tarnowski Andrzej Jeż przewodniczył Mszy św. w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie na rozpoczęcie działalności Diecezjalnego Duszpasterstwa Pielgrzymkowo – Turystycznego ITER.

Komentarze...