VII Tarnowskie Dni Cecyliańskie
access_time 2017-11-17 05:54:00
W dniach od 18 do 25 listopada odbędą się VII Tarnowskie Dni Cecyliańskie. W programie koncerty organowe i chóralne, warsztaty muzyczne, a także konkurs i sesja naukowa. Gościem specjalnym Dni będzie m.in. organista bazyliki św. Piotra w Watykanie.

- Bogaty program wydarzeń przygotowano z okazji przypadającego na 22 listopada, liturgicznego wspomnienia św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej. Chcemy przez te Dni, zwrócić uwagę na piękno muzyki liturgicznej, animować sakralną kulturę muzyczną, a także pokazywać - zwłaszcza młodym adeptom sztuki organowej - jak powinna wyglądać piękna liturgia – mówi ks. Grzegorz Piekarz, dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Dni Cecyliańskie rozpoczną się w sobotę, 18 listopada. O godz. 11.30 będzie miała miejsce audycja organowa w Diecezjalnym Studium Organistowskim. Wystąpią uczniowie Studium.

Natomiast w niedzielę, o godz. 19.30, w kościele pw. Dobrego Pasterza w Tarnowie wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie.

W następnych dniach zaplanowano także warsztaty, recitale organowe oraz ogólnopolski konkurs organowy i konferencję naukową na temat: „Ks. Franciszek Walczyński i jego epoka”. (Dokładny program znajduje się na plakacie)

Z kolei 25 listopada o godz. 18.45 w wykonaniu organisty bazyliki św. Piotra w Watykanie, sig. Gianluca Libertucci, będzie można posłuchać recitalu organowego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie. Podczas Dni Cecyliańskich na organach zagrają także Jarosław Wróblewski z Warszawy i Tomasz Orlow z Katowic.

Uczestnicy Dni Cecyliańskich będą mogli również posłuchać tarnowskich chórów katedralnych: Puellae Orantes i Pueri Cantores Tarnovienses.

Organizatorem wydarzeń jest Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie we współpracy z Wydziałem Teologicznym Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie, Diecezjalnym Studium Organistowskim im. ks. K. Pasionka w Tarnowie, Zespołem Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Tarnowie, Duszpasterstwem Środowisk Twórczych, Bazyliką Katedralną w Tarnowie, parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie oraz parafią Dobrego Pasterza w Tarnowie.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A