Bohdan Łazuka zaśpiewa w Tarnowie
access_time 2017-11-21 06:37:00
Bohdan Łazuka, aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, prezenter radiowy i telewizyjny, kabareciarz, można powiedzieć "człowiek orkiestra" po 28 latach wydaje w tym roku swój piąty album "Nocny Bohdan". Po wielu latach nieobecności w Tarnowie, Artysta powróci z jedynym kameralnym recitalem najpopularniejszych piosenki ze swojej długiej kariery. Artyście na pianinie towarzyszyć będzie równie znany i lubiany Czesław Majewski, kompozytor, dyrygent, pianista oraz aktor. Koncert odbędzie się w niedzielę, 3 grudnia w Piwnicach TCK.

Bohdan Łazuka (1938) - Aktor i piosenkarz. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Uczył się gry na oboju w Średniej Szkole Muzycznej w Warszawie. Współpracował ze stołecznymi teatrami, m.in. ze Współczesnym (1961–1963), Syreną (1963–1964) i od 1978 r., Komedią (1964–1968), Rozmaitości (1972–1976) oraz Kwadratem (1978 r.).

Zadebiutował jako piosenkarz na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63, gdzie zdobył jedną z równorzędnych głównych nagród (za wykonanie piosenki taneczno-rozrywkowej „Dzisiaj, jutro, zawsze”). W 1964 r. wystąpił z własnym recitalem w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Jako piosenkarz współpracował też z kabaretem Szpak, brał udział w telewizyjnych cyklach kabaretowych i muzycznych, m.in. Z kobietą w tytule, z piosenkami Domenico Modugno Selena i inne, George’a Gershwina „Lorelai i inne”, Henryka Warsa „Agnieszka i inne” (reż. Barbara Borys-Damięcka), The Beatles „Ona i inne” (reż. Olga Lipińska); „Powróćmy jak za dawnych lat” (reż. Janusz Rzeszewski); „Kabaret”, „Gallux Show” (reż. Olga Lipińska); „Kabaret Starszych Panów” (reż. Jerzy Wasowski, Jeremi Przybora); „Zaproszenie do tańca” (reż. W. Gawroński); „Divertimento”, „Teatr Nieduży” (reż. Jeremi Przybora); Studio Gama –„ Łazuka and Co”, „UFO”, „Kaprys” oraz „Kariera”, „Poznajmy się”, „Małżeństwo doskonałe” (reż. Jerzy Gruza), „Jubileusz Jubilata” (reż. Kazimierz Krukowski), „Łazuka i przyjaciele” (reż. Witold Filler), „Retroinspekcja, czyli stare i nowe pomysły Krystyny Sienkiewicz” (reż. Bożena Pijanowska).

Śpiewał solo i w duetach, m.in. z Barbarą Krafftówną („Przeklnę cię”), Krystyną Sienkiewicz („Kobieta po przejściach”), Piotrem Szczepanikiem („Ja z Lublina, ty z Lublina”). Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’65 w duecie z Igą Cembrzyńską wyśpiewał II nagrodę piosence „W siną dal”. Zagrał śpiewające role w filmach „Przygoda z piosenką” i „Małżeństwo z rozsądku”.

Z własnymi recitalami koncertował na wielu estradach w kraju, a także w Czechosłowacji, ZSRR, RFN, Rumunii, Izraelu, Belgii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Zagrał kilkadziesiąt ról w spektaklach teatralnych i telewizyjnych, m.in. tytułową (Billy Kłamca), Freda (My Fair Lady), Papkina (Zemsta), Katza (Dobry Wojak Szwejk), Fouché (Madame Sans-Gene), Bendera (Dwanaście krzeseł), oraz w przedstawieniach: „Szelmostwa Skapena”, „Słomkowy kapelusz”, „Jadzia wdowa”, „Czy pani gra w zielone?” oraz w wielu filmach fabularnych, TV i serialach.

Większość piosenek, które są tematami recitali Łazuki znajdują się na czterech płytach firmowanych nazwiskiem Artysty: „Bohdan trzymaj się” (1965), „Życzenia dla pań” (1967), „Nie ma wyjścia panowie” (1978) oraz „Moja pięćdziesiątka” (1989). Po 28 latach, w listopadzie b.r. ukazuje się najnowszy album Łazuki „Nocny Bohdan”.  Na płycie wspólnie z Łazuką śpiewają m.in. Doda, Mika Urbaniak, Maciej Maleńczuk, Marek Piekarczyk, Daniel Olbrychski oraz sopranistka Justyna Reczeniedi.

Czesław Majewski (1939) - polski kompozytor, dyrygent, pianista oraz aktor. Popularność przyniosły mu występy w telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej (pan Czesio) oraz programach muzycznych „Śpiewające fortepiany” (TVP2) i „Singa Dinga” (TV Puls).

W latach 1963-1969 pracował w Radiu Łódź. Między 1966 a 1969 był również kierownikiem muzycznym Estrady Łódzkiej. W latach 1974-1978 pracował jako dyrygent w warszawskim Teatrze Na Targówku, współpracował również ze Stołeczną Estradą. Pomiędzy 1978 i 1981 był kierownikiem muzycznym Teatru Komedia w Warszawie, a następnie (1981-1998) – Teatru Syrena.

Był dyrygentem na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Był pianistą Violetty Villas, akompaniował również Irenie Santor (2011). W latach 60. i 70. XX wieku prowadził zespół akompaniujący w „Podwieczorku przy Mikrofonie”. Na swoim koncie ma opracowania muzyczne i aranżacje do seriali telewizyjnych dla dzieci, filmów muzycznych, dokumentalnych i fabularnych oraz wielu spektakli teatralnych. Sam również wystąpił w paru filmach i serialach TV.

Koncerty pełne wspomnień: Bohdan Łazuka z udziałem Czesława Majewskiego.

Koncert poprowadzi Andrzej Kurdziel.

Piwnice TCK, 3 grudnia 2017 r. godz. 19:00. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w Biurze Obsługi TCK - Rynek 5 (przedsprzedaż od 17.11.2017 r.).

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A