Rusza festiwal i kampania "Pierwsi Niepodlegli"
access_time 2017-10-27 09:51:00
Prologiem do VI Festiwalu Niepodległości będzie dzisiejsze (o godz. 17:00 w tarnowskim starostwie) spotkanie z senatorem prof. Janem Żarynem. Gala inauguracyjna z koncertem odbędzie się natomiast w niedzielę o godzinie 18:00 w tarnowskiej PWSZ. Wstęp wolny.

Startowi festiwalu towarzyszy rozpoczęcie wielkiej, całorocznej kampanii społecznej "Pierwsi Niepodlegli", w której Tarnów uczestniczy wraz z siedmioma innymi miastami makroregionu.

Kampania jest jednym z przedsięwzięć wieloaspektowego projektu badawczo-edukacyjno-filmowego po tym samym tytułem. Jej celem  jest ukazanie wizerunków i biogramów stu postaci najbardziej zaangażowanych w serię zwycięskich zrywów niepodległościowych z roku 1918 w naszym regionie. 

Przez najbliższy rok na terenie wielu miast Polski południowo-wschodniej systematycznie dystrybuowane będą plakaty i specjalne  karty pocztowe, przypominające sylwetki osób niezwykle zasłużonych dla niepodległej Rzeczpospolitej, ale jednocześnie prawie w ogóle dziś nieznanych lub zapomnianych.

Kampanii towarzyszy cykl krótkich prezentacji audiowizualnych, z którymi od kilkunastu dni można zapoznawać się w internecie (na stronie internetowej projektu oraz jego profilach w portalach społecznościowych, a niebawem także na stronach  mediów- partnerów przedsięwzięcia). 

Te same kanały medialne posłużą także promocji dłuższych filmów dokumentalnych o  „Pierwszych Niepodległych”. Ich pierwsze przykłady będzie można oglądać podczas szóstej edycji Festiwalu Niepodległości w Tarnowie, która właśnie startuje.

Plakaty ukazujące kolejne postaci  eksponowane będą w instytucjach kultury, szkołach, urzędach. Ich część trafi także do osób prywatnych. Będą bowiem dystrybuowane przy okazji systematycznie przez rok wzbogacanej kolekcji kart pocztowych. 

W każdym z miast-uczestników projektu będzie tylko jeden punkt dystrybucyjny tych druków, a seria kart i plakatów pomyślana jest jako seria ściśle limitowana, choć dostępna całkowicie bezpłatnie. Jeśli zatem ktoś chce  zgromadzić cały fragment lokalnej kolekcji kart „Pierwsi Niepodlegli”, będzie zmuszony do śledzenia na bieżąco postępów kampanii i częstego odwiedzania  punktu dystrybucyjnego. W Tarnowie jest nim Tarnowskie Centrum Informacji, mieszczące się przy Rynku 7.

 

Komentarze...