Małopolska młodzież pamięta i stawia czoła nienawiści
access_time 2017-10-31 06:47:00
Skuteczna walka ze stereotypami i błędnymi informacjami historycznymi wśród nastolatków – to główny cel drugiej edycji projektu "Małopolska pamięta". Dzięki niemu uczniowie z całego regionu mogą wziąć udział w wyjazdach do byłego obozu Auschwitz-Birkenau, a także w cyklu specjalnych warsztatów i zajęć. To świetna okazja nie tylko do poznania trudnej historii II wojny światowej, ale też do zdobycia wiedzy na temat tego, jak właściwie reagować na otaczające nas zło. W projekcie bierze udział aż 400 młodych ludzi z całej Małopolski.

Województwo Małopolskie jest pierwszym samorządem regionalnym w Polsce, który zdecydował się na dofinansowanie wizyt studyjnych uczniów w byłym obozie Auschwitz-Birkenau. To ważne, aby młodzi ludzie z Małopolski dobrze znali historię naszego regionu, a także jej tragiczną kartę z czasów II wojny światowej. Równie istotne jest też, aby wiedzieli jak na co dzień stawiać czoła wszelkim przejawom nietolerancji i nienawiści – mówi Grzegorz Lipiec, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za edukację. Jak przypomina, w wielu krajach podobne programy są organizowane i finansowane przez państwo lub centralne instytucje publiczne. W tegorocznej, drugiej edycji projektu "Małopolska pamięta” – podobnie jak w 2016 r. – bierze udział 400 uczniów z 15 małopolskich szkół. Do tej pory samorząd województwa przeznaczył na ten cel w sumie ponad 150 tys. zł z budżetu województwa.

Podczas dwudniowego pobytu w Oświęcimiu uczniowie nie tylko odwiedzają były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau, ale biorą też udział w cyklu warsztatów i wykładów, podczas których uczą się jakie zachowania doprowadziły nie tylko do Holokaustu, ale też do innych ludobójstw, w tym chociażby tego w Rwandzie niewiele ponad 20 lat temu. Małopolscy uczniowie poznają też sytuację Polaków w czasie II wojny światowej oraz dowiadują się jak oni stawali się uchodźcami trafiając chociażby do Persji, Afryki, Azji czy Australii. Co jeszcze? Podczas warsztatów w Muzeum Żydowskim i synagodze Chewra Lomdej Misznajot w Oświęcimiu (który za sprawą obozu Auschwitz stał się później symbolem Zagłady) mogą lepiej poznać historię Żydów. Przez blisko 500 lat Oświęcim był bowiem miejscem pokojowego współistnienia chrześcijan i żydów, którzy stanowili połowę mieszkańców. Podobnie było zresztą w wielu innych miastach i miasteczkach całego regionu.

Program "Małopolska pamięta” realizowany jest przez Oświęcimskie Forum Praw Człowieka ze środków finansowych Województwa Małopolskiego.

Źródło: Biuro Prasowe UMWM

Komentarze...