Stanowcze NIE dla kłusownictwa
access_time 2017-10-26 10:45:00
Zamiłowanie do broni palnej a terenie Powiśla Dąbrowskiego wiąże się często z powszechnym na tym terenie kłusownictwem, które w wielu przypadkach stało się rodzinną tradycją. Do polowań na leśną zwierzynę używana bywa broń domowej produkcji. Kłusownictwo to zjawisko, które od lat zwalczamy, ale końca nie widać. Od 2014 roku do chwili obecnej funkcjonariusze KPP w Dąbrowie Tarnowskiej oraz KP w Szczucinie zabezpieczyli 18 sztuk broni palnej posiadanej nielegalnie w tym 4 sztyki broni myśliwskiej oraz 8 sportowej, co więcej policjanci zabezpieczyli około 880 sztuk amunicji.

Czym charakteryzuje się kłusownictwo na terenie Powiatu Dąbrowskiego? Otóż najczęściej polowaniem wykonywanym przez osoby, które nie należą do Polskiego Związku Łowieckiego, pozyskiwaniem zwierzyny w niedozwolony sposób np. za pomocą wnyków, sideł itp., ale również polowaniem bez pozwoleń na jego wykonywanie na danym terenie.

Samych kłusowników możemy podzielić na trzy zasadnicze grupy. Pierwsza z nich to niestety sami myśliwi, którzy chociaż mają odpowiednie uprawnienia, to nie przestrzegają zasad etyki łowieckiej. Druga grupa to osoby, które nie posiadają odpowiednich uprawnień, a polowanie jest dla nich „rodzinnym hobby". Ostatnia grupa to ludzie, dla których kłusownictwo jest sposobem zdobycia pieniędzy i pożywienia.

Kłusownicy nie zdają sobie sprawy z tego, jakie szkody wynikają z ich działalności. Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej podejmuje działania nie tylko polegające na zabezpieczaniu posiadanej nielegalnie broni i amunicji, ale również profilaktyczne mające na celu świadomą edukację mieszkańców, myśliwych i członków Kół Łowieckich.

Komentarze...