Parking "Parkuj i jedź" także w Mościcach
access_time 2017-10-19 06:48:00
Jednopoziomowy naziemny parking „Park & Ride”, czyli „parkuj i jedź”, ma powstać przy stacji kolejowej w Tarnowie – Mościcach. Program funkcjonalno – użytkowy inwestycji zakłada, że obiekt pomieści 188 miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Zgodnie z nim powstanie też zadaszony parking ze stanowiskami dla co najmniej 30 rowerów - „Bike & Ride”, zatoka autobusowa i zatoka postojowa dla aut osobowych, umożliwiająca bezkolizyjne zatrzymanie się samochodu, podwożącego pasażera na stację kolejową.

Takie rozwiązanie określane jest nazwą „Kiss & Ride”, „pocałuj i jedź”. Ułatwia bezpieczne zatrzymanie i zaparkowanie samochodu na kilka minut, potrzebnych do tego, aby podwożone na stację czy przystanek osoby mogły wysiąść z samochodu.

Inwestycja w Tarnowie – Mościcach jest związana z przebudową istniejącego układu drogowego: budową i przebudową zjazdów i zatok przy ulicy Chemicznej, budową i przebudową chodników i ścieżki rowerowej. Ponadto zostanie przebudowana infrastruktura związana między innymi z oświetleniem, doprowadzeniem wody i odprowadzeniem ścieków sanitarnych oraz wody opadowej, instalacjami teletechnicznymi, obsługującymi system dozoru i pobierania opłat na parkingu.

Prace będą prowadzone w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Na przyszły rok planowane jest przygotowanie projektu, a na rok 2019 – rozpoczęcie budowy.

Unijna dotacja dla Tarnowa na ten cel to prawie 2 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Całość planowanych w Mościcach prac ma kosztować ponad 4,9 miliona złotych.

Komentarze...