Już jutro święto Starówki
access_time 2017-10-13 06:39:00
Koncerty, hejnał Tarnowa i salut armatni będą towarzyszyć zaplanowanemu na jutro osłonięciu muralu z fragmentem Panoramy Siedmiogrodzkiej, który powstał na ścianie kamienicy przy ulicy Wałowej. Na uroczystość i do dobrej zabawy wszystkich tarnowian zapraszają prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela i radni Osiedla Starówka, pomysłodawcy namalowania muralu.

Na odsłonięcie muralu Rada Osiedla Starówka wybrała najbliższą sobotę, 14 października, czyli 120. rocznicę pierwszej publicznej prezentacji we Lwowie „Panoramy Siedmiogrodzkiej” Jana Styki. Namalowany na Wałowej fragment dzieła przedstawia generała Józefa Bema z jego sztabem w dniu bitwy pod Sybinem 11 marca 1849 roku.

„Święto Tarnowskiej Starówki” rozpocznie się o 13.00 od gry miejskiej „Poznaj Tarnowską Starówkę”. Dwie godziny później mural zostanie uroczyście odsłonięty , a pod znajdującym się nieopodal pomnikiem generała Bema złożone zostaną kwiaty. Goście usłyszą hejnał Tarnowa i salut armatni.

Kolejny punkt programu to część artystyczna, przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. generała Józefa Bema.

O godzinie 16.00 rozpoczną się koncerty – będzie można posłuchać Hanki Wójciak oraz zespołów: „Legend of Kazimierz” i „Megitza.

Liczący blisko 12 metrów wysokości i 17 szerokości mural namalowała tarnowska artystka, Anna Kropiowska, na stałe mieszkająca we Francji. Anna Kropiowska podkreślała, że fakt wykonania fresku w Polsce, a zwłaszcza w Tarnowie, który lubi i do którego zawsze wraca z ogromną przyjemnością, był dla niej bardzo pozytywnym doświadczeniem. Prace trwały około miesiąca.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A