Inauguracja roku akademickiego 2017/18 w PWSZ w Tarnowie
access_time 2017-10-10 06:57:00
W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki. Gaudeamus Igitur zabrzmiał w murach największej uczelni regionu po raz dwudziesty, a naukę w najchętniej wybieranej przez studentów wyższej szkole zawodowej w Polsce rozpoczęło ponad cztery tysiące żaków.

Zgodnie z tradycją, pierwszym akordem inauguracji była niedzielna msza św. odprawiona w Bazylice Katedralnej przez Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Dzisiejsze uroczystości odbyły się w wypełnionej do ostatniego miejsca auli PWSZ. Uroczystość rozpoczęła Rektor, dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ witając liczne grono gości: przedstawiciela Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli małopolskich szkół wyższych, służb mundurowych, przemysłu, oświaty, instytucji administracji publicznej oraz oczywiście społeczności akademickiej.

- Rozpoczynamy 20. rok akademicki w PWSZ w Tarnowie. Ten jubileusz napawa radością. Wydaje się, że Uczelnie "rosną" jak ludzie, a skoro tak, to 20 lat to ciągle młodość, ale i dorosłość - mówiła Rektor Jadwiga Laska.

- Jubileuszowy rok rozpoczynamy po bardzo dobrym, jednym z najlepszych naborów w ostatnich latach. O miejsca na studiach w naszej Uczelni ubiegało się ponad 2300 osób. Otworzyliśmy w tym roku dwa nowe kierunki: Pracę socjalną oraz Automatykę i robotykę, a Fizjoterapia realizowana jest w ramach jednolitych, pięcioletnich studiów magisterskich. To jednak nie koniec, już planujemy kolejne nowości - zapowiedziała Rektor Jadwiga Laska, która podczas swojego wystąpienia zaprezentowała w skrócie najważniejsze sukcesy uczelni w ubiegłym roku, m.in.: systematyczny rozwój, skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych, rozwijanie współpracy międzynarodowej, wydawanie uczelnianego czasopisma naukowego, zawodowe wsparcie dla studentów i absolwentów, prospołeczne aktywności dla dobra mieszkańców regionu, indywidualne sukcesy naukowo-badawcze studentów i pracowników, a także wspaniałe wyniki sportowców, dzięki którym PWSZ w Tarnowie wygrała klasyfikację generalną Akademickich Mistrzostw Polski dla wyższych szkół zawodowych.

Rektor podziękowała też wszystkim pracownikom: dydaktykom i pracownikom administracji, bez których ciężkiej pracy Uczelnia nie znajdowałaby się w tak dobrej kondycji.

- Nowy rok oznacza także zmiany związane z wprowadzaniem Konstytucji Nauki, czyli Ustawy 2.0. Jesteśmy jednak spokojni i bardzo dobrze do niej przygotowani - zapewniła.

O najważniejszych zapisach zaprezentowanej w Krakowie, podczas Narodowego Kongresu Nauki, ustawy mówił Mirosław Gumulak, przedstawiciel MNiSW, który odczytał list skierowany do uczestników inauguracji przez ministra Jarosława Gowina.

- 20. inauguracja to wielka sprawa. Składam gratulacje na ręce Pani Rektor i Pana Profesora Adama Juszkiewicza, pierwszego Rektora PWSZ - mówił prof. Kazimierz Wiatr, Senator RP, który w swoim wystąpieniu przypomniał początki tarnowskiej Uczelni i podkreślił niezwykłą drogę, jaką pokonała w ciągu minionych dwóch dekad.

- Umiejętność słuchania rynku pracy, tworzenie nowych, potrzebnych kierunków to wielka zaleta i cenna cecha PWSZ w Tarnowie. To szczególnie ważne teraz, gdy Polska gospodarka mocno ruszyła i potrzebuje dobrze wykształconych pracowników - mówił Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron.

- Gratuluję Uczelni kondycji, w jakiej wchodzi w ten jubileusz. Informacja o doskonałym naborze, w sytuacji niżu demograficznego, jest bardzo dobra. Dziękuję za to, że podążacie Państwo za trendami gospodarki, że odpowiadacie na potrzeby rynku nowymi kierunkami - mówił Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Podczas uroczystości wręczono też wyróżnienia i medale, m.in. dla wyróżniających się absolwentów tarnowskiej Uczelni.

Najważniejszym punktem inauguracji była uroczysta immatrykulacja studentów pierwszego roku, poprzedzona złożeniem przez żaków ślubowania.

Uroczystość zakończyła się zgodnie z tradycją odśpiewaniem pieśni "Gaudeamus Igitur", którą - podobnie jak otwierającą inaugurację "Gaude Mater Polonia" wykonał chór z tarnowskiej Szkoły Muzycznej.

Warto dodać, że wykład inauguracyjny „Języki programowania – historia i przyszłość” wygłosił prof. dr hab. Marcin Szpyrka.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie jest - według oficjalnych danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - najchętniej wybieraną przez studentów uczelnią zawodową w kraju ostatnich lat.

W tym roku w jej murach studiować będzie ponad 4 tys. młodych ludzi. Niemal 3300 na studiach stacjonarnych i niemal 800 na studiach niestacjonarnych. W tej grupie jest ponad 1600 studentów pierwszego roku.

PWSZ oferuje naukę na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich oraz podyplomowych prowadzoną w ramach sześciu instytutów: Administracyjno-Ekonomicznego, Humanistycznego, Matematyczno-Przyrodniczego, Ochrony Zdrowia, Politechnicznego oraz Sztuki.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A