Studenci PWSZ wracają do nauki
access_time 2017-10-02 06:01:00
To będzie wyjątkowy rok dla społeczności Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Uczelnia rozpoczyna dwudziesty, jubileuszowy rok akademicki, a ponadto czekają ją zmiany związane z zapowiadanym przez ministerstwo wprowadzeniem nowej Ustawy o szkolnictwie wyższym. Uroczystą inaugurację roku akademickiego zaplanowano na poniedziałek, 9 października. Zajęcia dla studentów rozpoczną się już dziś.

Dwudziesty rok działalności PWSZ w Tarnowie rozpoczyna po bardzo dobrym, najlepszym od kilku lat, naborze. O miejsce na studiach w murach najchętniej wybieranej wyższej szkoły zawodowej w kraju ubiegała się grupa ponad dwóch tysięcy trzystu maturzystów. - Przełożyło się to na liczbę 1,3 kandydata na jedno miejsce. Udało nam się wypełnić wszystkie limity przyjęć, co jest sporym sukcesem, pamiętając o niżu demograficznym, z jakim od kilku lat musimy się mierzyć - mówi Rektor, dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ.

Ostateczne dane dotyczące tegorocznej rekrutacji poznamy za kilka dni, po zakończeniu zapisów na studia. Już teraz widać jednak, że dużym zainteresowaniem cieszyły się zarówno sprawdzone i popularne od lat kierunki, jak: administracja, informatyka, pielęgniarstwo, filologia angielska, czy - realizowana po raz pierwszy jako jednolite, pięcioletnie studia magisterskie - fizjoterapia, ale i nowe propozycje Uczelni: Praca socjalna oraz Automatyka i robotyka. - Decyzje o otwarciu nowych kierunków zawsze poprzedza nie tylko ciężka praca, ale i wnikliwa analiza potrzeb lokalnego rynku pracy. Lokalny, regionalny i polski przemysł potrzebuje inżynierów, których my kształcimy - dodaje Rektor.

Uczelnia planuje obecnie kolejne, wyczekiwane przez młodych ludzi nowości. W PWSZ trwają już prace, których efektem może być otwarcie bardzo ciekawych kierunków: Mechatroniki oraz Ratownictwa medycznego.

Nowy rok oznacza także bardzo duże zmiany dla całego polskiego środowiska akademickiego. Pod koniec września w Krakowie odbył się Narodowy Kongres Nauki, podczas którego Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaprezentował projekt nowej Ustawy o szkolnictwie wyższym, czyli tzw. Ustawy 2.0. Zdaniem władz tarnowskiej Uczelni, PWSZ jest doskonale przygotowana do płynnego dostosowania się do planowanych zmian.

- Nie mamy się czego bać. Co prawda przepisy Ustawy rozdzielają – po raz pierwszy w historii polskiego szkolnictwa wyższego - uczelnie akademickie od zawodowych, ale nie jest to dla tych drugich niekorzystne. Uczelnie zawodowe kształcą praktycznie, zajmują się przede wszystkim dydaktyką, są głównie Uczelniami regionalnymi. Różnice polegają przede wszystkim na finansowaniu, a pozostałe przepisy są wspólne – mówi Jadwiga Laska. - Te przepisy, nie martwią nas. Długa konsultacja była autentyczna, uczestniczyliśmy w niej, mieliśmy te podstawowe zapisy punkt, po punkcie prezentowane i dyskutowane. To dlatego zapisy te ewoluowały. Pierwsza propozycja znacząco różniła się od tej zaprezentowanej we wrześniu w Krakowie.

Rektor Jadwiga Laska przekonuje, że proces dostosowania PWSZ do nowych przepisów – jeśli wejdą one w życie – nie będzie skomplikowany. Jej zdaniem PWSZ w Tarnowie jest niemal modelową uczelnią i doskonale wpisuje się w planowane zmiany. Część rozwiązań, które pojawiły się w nowej ustawie w PWSZ w Tarnowie już zresztą działa. Tak jest np. z oceną odnośnie dydaktyki, która – według projektu - ma być prowadzona na poszczególnych kierunkach, a nie wydziałach, czyli tak, jak już obecnie w Tarnowie. - W zasadzie jesteśmy gotowi do wprowadzenia ewentualnych zmian – zapewnia Rektor Laska.

Rozpoczynający się w poniedziałek nowy rok akademicki będzie wyjątkowy nie tylko dla studentów i pracowników PWSZ, ale i całego miasta. Na maj 2018 roku zaplanowano bowiem obchody 20-lecia Uczelni, która – przypomnijmy – rozpoczęła działalność w maju 1998 roku jako pierwsza Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Polsce.

Obecnie jest jedną z największych, a według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – najchętniej wybieraną wyższą szkołą zawodową w Polsce. Uczelnia oferuje studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie i podyplomowe na 19 kierunkach, w ramach sześciu Instytutów.

W ciągu minionych dwóch dekad mury tarnowskiej uczelni opuściło niemal 19 tysięcy absolwentów. Kilka dni temu odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów pierwszym kilkudziesięciu absolwentom studiów magisterskich na kierunku administracja.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A