Nocna opieka lekarska TYLKO W SZPITALACH
access_time 2017-09-30 06:41:00
Od najbliższej niedzieli, 1 października, pomocy lekarskiej w godzinach wieczornych, nocnych i w święta będą udzielały wyłącznie oba tarnowskie szpitale, przestaną ją natomiast świadczyć trzy przychodnie, które robiły to do tej pory. To efekt decyzji Sejmu, który wiosną przyjął ustawę o zmianach w systemie świadczenia opieki zdrowotnej. O zmianach przypomina tarnowski magistrat.

Zarówno miejski Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika, jak i Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza będą – zgodnie z wymogami ustawy – prowadzić całodobową opiekę medyczną w odrębnych przychodniach – nie na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i nie w Izbach Przyjęć.

W „starym” szpitalu pomieszczenia, przygotowane na potrzeby udzielania tych świadczeń mieszczą się w budynku krwiodawstwa, z wejściem i wjazdem od ulicy Szpitalnej, w którym do niedawna działały  poradnie. W Szpitalu św. Łukasza przychodnia całodobowej opieki medycznej znajduje się na parterze budynku D (główne wejście od strony parkingu, po lewej stronie za rejestracją do Poradni Specjalistycznych).

W „nowym” szpitalu będzie dyżurował pediatra. - Nie ma takiego ustawowego obowiązku, ale rozumiemy potrzebę pacjentów i na nią odpowiadamy - podkreśla Damian Mika, rzecznik prasowy placówki. I  dodaje, że Szpital św. Łukasza rozpocznie dyżury na nowych zasadach w niedzielę, o godzinie 8.00 rano.

Do „nowego” szpitala przypisani są pacjenci, mieszkający w Tarnowie na osiedlach: Starówka, Strusina, Gumniska – Zabłocie, Krakowska Mościce, Koszyce, Chyszów, Rzędzin, Zielone oraz w Pleśnej, Skrzyszowie, i w gminie Tarnów, w sołectwach : Błonie, Koszyce Małe, Koszyce Wielkie, Łękawka, Nowodworze, Poręba Radlna, Radlna, Tarnowiec, Zawada, Zbylitowska Góra, Zgłobice.

„Stary” szpital ma pod opieką tarnowskie dzielnice: Klikowa, Krzyż, Piaskówka, Grabówka oraz osiedla: Westerplatte, Legionów i Jasna. Do szpitala im. E. Szczeklika przypisani są też mieszkańcy gminy Lisia Góra i gminy Tarnów z sołectw: Biała, Wola Rzędzińska oraz Jodłówka – Wałki.

Jak mówi dyrektor szpitala. Marcin Kuta, dyżury będą pełnić dwa zespoły lekarsko – pielęgniarskie, w skład których wejdzie lekarz i dwie pielęgniarki. Wśród dyżurujących będą lekarze różnych specjalności, również pediatra, nie wiadomo jednak jeszcze, czy będzie obecny na każdym dyżurze. Rozmowy w tej sprawie trwają. - Pacjent do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej powinien się zgłaszać w sytuacji nagłych zachorowań. Pacjenci, którzy mogli, ale nie skorzystali z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w ciągu dnia, mogą utrudniać dostęp tym, którzy zachorowali nagle – podkreśla dyrektor „starego” szpitala i apeluje, aby ci pacjenci, którzy mogą, korzystali w ciągu dnia z pomocy lekarzy rodzinnych.  

Nocna i świąteczna opieka medyczna, wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, udzielana jest pacjentom w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, w dni powszednie po godzinie 18.00 oraz w soboty, niedziele i w dni ustawowo wolne od pracy.

Do tej pory realizowały ją  i Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o. o., Centrum Medyczne KOL-MED SPZOZ i Miejska Przychodnia Lekarska Nr IV NZOZ Sp. z o. o.. Od 1 października całodobową opiekę medyczną świadczyć będą Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika przy ulicy Szpitalnej 12 i Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza przy ulicy Lwowskiej 178 A.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A