Basen w Mościcach zamknięty do odwołania
access_time 2017-09-27 08:10:00
W związku z przekroczeniem parametru zawartości Legionelli w natryskach pływalni MDS w Mościcach, basen będzie nieczynny do odwołania. Przerwa może potrwać niemal dwa tygodnie.

W natryskach pływalni Miejskiego Domu Sportu w Tarnowie-Mościcach stwierdzono znaczne przekroczenie parametru zawartości bakterii Legionella. W związku z tym, do momentu usunięcia bakterii z instalacji oraz przeprowadzenia nowych badań, decyzją Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej basen będzie do odwołania wyłączony z eksploatacji.

Legionella to jedna z najmniejszych istniejących bakterii. Jest wszechobecna, ale w środowisku naturalnym występuje w tak niskim stężeniu, że nie stanowi zagrożenia. Lubi mokre, ciemne miejsca o temperaturze od 20 do 45 stopni Celsjusza, a także obecność związków żelaza. Jej rozwojowi sprzyja również duża wilgotność powietrza i stosowanie chlorowania wody nie zawsze pomaga się pozbyć pałeczek Legionelli. Często znajdywana jest ona w myjniach, prysznicach, inhalatorach czy nawilżaczach powietrza.

Występuje ona w wodzie rozproszonej, która może dostać się do układu oddechowego człowieka i wywołać choroby podobne do zapalenia płuc.

Na tarnowskich basenach zawartość Legionella badana jest regularnie i badania przeprowadzone w ubiegłym miesiącu nie ujawniły przekroczenia wielkości dopuszczalnych. Woda w nieckach basenowych nadaje się do kąpieli, basen musi być jednak zamknięty, ze względu na brak możliwości korzystania z natrysków.

Najprostszą metodą unieszkodliwienia Legionelli jest metoda termiczna. Po podgrzaniu wody do temperatury 70-75 stopni Celsjusza, bakteria ginie bowiem w ciągu kilku sekund. Cały proces trwa więc od kilku do kilkudziesięciu minut. Zamknięcie basenu w Tarnowie-Mościcach na dłuższy okres czasu spowodowane jest natomiast ponownym badaniem wody, trwającym dziesięć dni.”

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A