Otwarty Turniej Łucznictwa Tradycyjnego na zakończenie warsztatów łuczniczych
access_time 2017-09-26 17:35:00
Dobiega końca tegoroczna edycja ZAMKOMANII. Na finał zaplanowano organizowany po raz pierwszy Otwarty Turniej Łucznictwa Tradycyjnego dla uczczenia zbliżającej się rocznicy odzyskania nieodległości przez Tarnów.

To była już 11 Zamkomania! W tym roku również współfinansowana z budżetu Tarnowa pod honorowymi patronatami prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli, starosty Romana Łucarza i wicemarszałka Stanisława Sorysa.

W tym roku przypada 99 rocznica odzyskania niepodległości przez Tarnów i kilka ważnych rocznic związanych z Zamkiem Tarnowskich na Górze św. Marcina:

  • 675 rocznica podpisania na zamku pierwszego znanego dokumentu (1342)
  • 665 rocznica śmierci założyciela miasta i zamku Spycimira Leliwity (1352)
  • 480 rocznica wizyty w zamku króla Zygmunta I Starego i królowej Bony (1537)
  • 450 rocznica śmierci Jana Krzysztofa Tarnowskiego, ale też rozpoczęcia budowy brukowanej drogi do zamku (stąd nazwa Burek) (1567)
  • 270 rocznica wydania zgody na rozbiórkę ruin (1747)

To doskonała okazja, by zwrócić uwagę mieszkańców na najstarszy w historii miasta zabytek – popadający w coraz większą ruinę zamek Tarnowski

- Podobnie jak w poprzednich latach staraliśmy się ożywić ruiny naszego zamku- mówi Ewa Kropiowska, prezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski. - Szczególnie podczas kulminacyjnej imprezy - IX Tarnowskiego Turnieju o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry, który odbył się w czerwcu. Przez całe lato, o ile pozwalała na to pogoda, w niedzielne popołudnia, uczyliśmy strzelać z łuku tradycyjnego odwiedzających ruiny Zamku Tarnowskich. Dzięki dotacji z budżetu miasta Tarnowa zakupiliśmy trzy łuki dostosowane dla osób w różnym wieku, także i najmłodszych.

Chętnych nie brakowało. Niekiedy za mało było nauczycieli, łuków i celów łuczniczych. Ale członkowie powstałej przy Stowarzyszeniu Zamek Tarnowski drużyny łuczniczej starali się cierpliwie przekazywać tajniki tego sportu.

- Wiele osób powracało na kolejne warsztaty- wyjaśniają członkowie Tarnowskiej Drużyny Łuczniczej- a niektórzy, jak Wiktoria z tatą Rafałem, postarali się o własny sprzęt i nie opuścili żadnego treningu. Oboje maja zadatki na dobrych łuczników.

Niestety z powodu pogody warsztaty i treningi w plenerze trzeba zakończyć. Drużyna szuka miejsca, gdzie w czasie nieprzychylnej aury mogłaby trenować. W przyszłym roku planuje też zakupić trochę więcej sprzętu, by moc popularyzować łucznictwo tradycyjne.

Ostatnie w tym roku spotkanie z łucznictwem tradycyjnym na ruinach Zamku Tarnowskich odbędzie się 1 października ( w razie deszczu zostanie przeniesione na 15 października). Będzie to zorganizowany po raz pierwszy, głównie z myślą o uczestnikach naszych warsztatów, Otwarty Turniej Łucznictwa Tradycyjnego dla uczczenia zbliżającej się 99 rocznicy odzyskania przez Tarnów niepodległości. Turniej będzie rozegrany w trzech kategoriach : dzieci do lat 7, dzieci i młodzież w wieku 8-16 lat i powyżej 16 lat w tym dorośli. Turniej poprowadzi najlepszy w tym fachu Bogusław Kara z pomocą wszystkich członków drużyny łuczniczej działającej przy Stowarzyszeniu Zamek Tarnowski i członków Stowarzyszenia. Początek od godziny jedenastej- rejestracja uczestników, a od dwunastej rozpoczną się turniejowe zmagania. Najlepsi otrzymają nagrody rzeczowe i dyplomy. Mile widziany jest własny sprzęt, ale jeśli ktoś nie ma łuku, a chciałby spróbować- organizatorzy zapewniają łuki i strzały. Dla uczestników, zwłaszcza tych mniej zaawansowanych w sztuce łuczniczej, będzie to znakomita okazja do sprawdzenia swoich umiejętności. Podczas turnieju będzie też możliwość zapisania się w szeregi drużyny. 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A