Milion złotych na ratunek murom obronnym
access_time 2017-09-15 06:34:00
Rozstrzygnięto przetarg na renowację murów miejskich przy ul. Bernardyńskiej w rejonie Małych Schodów - informują urzędnicy magistratu. Inwestycję na kwotę ponad miliona złotych wykona firma z Wojnicza. Poza odnowieniem muru obronnego zostanie wykonana iluminacja świetlna fortyfikacji. – Istniejące fragmenty murów mają historyczną wartość i powinniśmy o nie zadbać w sposób szczególny – tłumaczy Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

W ramach inwestycji będzie wykonana renowacja murów miejskich po obydwu stronach Małych Schodów, oświetlenie zewnętrzne murów i remont Małych Schodów. Remont będzie realizowany dwuetapowo. Pierwszy etap obejmujący remont Małych Schodów zakończy się pod koniec roku, natomiast w drugim etapie realizowane będą pozostałe prace. Ich finał nastąpi w połowie września 2018 roku.

Szczegółowe prace polegać będą między innymi na wykonaniu licowania muru z cegły gotyckiej, zwieńczeniu muru dachówką ceramiczną, uzupełnieniu cegieł w oknie, wymyciu pomalowanej sprayem części zabudowy wraz z wykonaniem zabezpieczenia przed graffiti. Z kolei na Małych Schodach wykonana zostanie renowacja stopni z piaskowca. Z kostki betonowej o zabytkowym wzorze zostanie wykonany także chodnik prowadzący do Małych Schodów od ul. Bernardyńskiej oraz zamocowanie zostaną m.in. kraty z kutego żelaza we wnęce muru.

Komentarze...