Małopolski Festiwal Smaku już w niedzielę [PROGRAM]
access_time 2017-09-15 14:00:00
Bruschetta z kaszanką i jajkiem przepiórczym, żur z kiełbasą lisiecką, schab z suską sechlońską i orzechami – tych i wielu innych małopolskich przysmaków będzie można spróbować podczas trzynastej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Smak Kontrolowany”. Już w najbliższą niedzielę, 17 września pokazy kulinarne najlepszych szefów kuchni, zabawy, konkursy z nagrodami i kino plenerowe będą czekały na tarnowskim rynku.

 Tegoroczna odsłona Festiwalu w stylu retro to sentymentalna podróż do czasów PRL-u, czyli niepowtarzalna okazja, by nieco starszym przywołać obrazy i smaki dzieciństwa, a tym nieco młodszym - przybliżyć klimat czasów młodości ich rodziców i dziadków.

Małopolska to nie tylko wspaniała historia i kultura, ale przede wszystkim ogromne dziedzictwo kulinarne, dlatego cieszę się, że Małopolski Festiwal Smaku wpisał się już na stałe w kalendarz wojewódzkich wydarzeń. Będzie nie tylko smacznie, ale też ciekawie – młodsze pokolenie zobaczy np. jak kiedyś spędzało się wolny czas na podwórku, gdy nie było smartfonów i tabletów – mówi marszałek Jacek Krupa.

Już od godziny 12.00 na uczestników festiwalu będą czekały specjały regionalnej kuchni wprost
z food trucków, grill serwujący potrawy z lokalnych mięs i wędlin oraz kawiarenka retro
w przyczepie campingowej z bogatą ofertą deserów i lemoniad przygotowanych na bazie wód mineralnych z małopolskich źródeł. Smakowite dania według tradycyjnych przepisów przygotują dwaj znani i utalentowani kucharze: Michał Henzel i Rafał Jurkiewicz. Nad całością kulinarnych przygotowań będzie czuwał Adam Chrząstowski - ambasador wydarzenia, jeden z najlepszych szefów kuchni w Polsce oraz Jacek Szklarek - ekspert żywieniowy i założyciel polskiego Slow Foodu. Miłośnicy regionalnych smaków będą mogli także zrobić zakupy i zabrać do domów pyszne miody, świeże wędliny, chrupiące pieczywo, świeżo tłoczone soki i wiele innych małopolskich specjałów. Nie zabraknie także atrakcji dla tych bardziej aktywnych, którzy nadmiar swojej energii będę mogli zamienić w pyszny i zdrowy koktajl stworzony przy pomocy blenderbike’a.

O dobrą zabawę i zdrową rywalizację na festiwalu zadba blogerka kulinarna – autorka bloga „Ostra na słodko”, znana z polskiej edycji MasterChefa Sylwia Ładyga. To ona zaangażuje uczestników do wspólnej zabawy, poprowadzi konkursy kulinarne i pokazy gotowania. Każdy, kto odwiedzi festiwal będzie mógł wziąć udział w rodzinnym karaoke oraz quizach z atrakcyjnymi nagrodami.

Dzieci również nie będą się nudzić. W specjalnej strefie zabaw poznają gry, w które bawili się ich rodzice, m.in. zagrają w klasy, w gumę, zakręcą hula-hop, porysują po prawdziwej szkolnej, kredowej tablicy i obejrzą kultowe polskie kreskówki.

Pozytywne emocje i wrażenia będzie można uwiecznić na zdjęciach z fotobudki, a na wszystkich spragnionych chwili wytchnienia i relaksu będą czekać hamaki, leżaki i huśtawki.

Ok. 19.30 zaplanowano specjalny pokaz plenerowy kultowej polskiej komedii Stanisława Barei pt. „Poszukiwany, poszukiwana”.

Kolejne wydarzenia z cyklu Małopolski Festiwal Smaku – Smak Kontrolowany odbędą się:

 • 24 września w Krakowie
 • 1 października w Nowym Targu

Program:

12:00 - otwarcie Festiwalu

 • I pokaz gotowania

 • Konkurs Łzy szczęścia

Zadaniem uczestników będzie posiekanie w wyznaczonym czasie jak największej ilości cebuli. Oceniane będą: jakość posiekanej cebuli, ilość kilogramów cebuli oraz ilość wylanych łez.

ok. 13:30 - Relacja ze „smakowego” miasteczka - prezentacja wystawców

 • Bajka dla dzieci: Reksio oraz Bolek i Lolek

 • Konkurs Master Chef Junior

Pasjonująca i pełna dziecięcego zapału, ducha rywalizacji, zmagań zabawa w której uczestnicy mają 30 minut na przygotowanie potrawy. Wygrywa najsmaczniejszy oraz najbardziej innowacyjny przepis. Konkurs poprowadzi znana z telewizyjnego Master Chefa – Sylwia Ładyga.

Relacja ze „smakowego” miasteczka - prezentacja wystawców

ok. 15:15 - II pokaz gotowania

 • Relacja ze „smakowego” miasteczka - prezentacja wystawców

Quiz wiedzy o PRL

Bajka dla dzieci : Reksio oraz Bolek i Lolek

Konkurs Master Chef Junior

Relacja ze „smakowego” miasteczka - prezentacja wystawców

ok. 17:45 - III Pokaz Gotowania

 • Konkurs Smak kontrolowany

Wyzwanie dla smakoszy. Zadaniem uczestników, których oczy zostaną zasłonięte opaskami, jest rozpoznanie jak największej liczby próbek potraw i napojów.

Rodzinne karaoke

ok. 19:10– Rozstrzygnięcie konkursu na najsmaczniejszy produkt i danie

19:30 – Kino plenerowe – pokaz kultowej polskiej komedii „Poszukiwany, poszukiwana”

Dodatkowe aktywności w innych strefach:

 • Fotobudka – 12:00-16:00

 • Strefa dla dzieci – malowanie buziek, kapsle, wygibasy: 12:00-20:00

 • Interakcja z publicznością – dodawanie zdjęć na Instagrama z # w godz. 12:00-22:00

 • Blender bike – pyszne i zdrowe koktajle

 • Quiz wiedzy o Festiwalu

Komentarze...