Prawie 3,5 tysiąca "pierwszaków" w tarnowskich szkołach
access_time 2017-08-25 06:48:00
Niemal 800 pierwszoklasistów rozpocznie naukę w tarnowskich szkołach podstawowych. 4 września do pierwszych klas liceum pójdzie ponad 1400 uczniów, do techników niemal tysiąc, natomiast do szkół branżowych prawie 300 osób. Po raz pierwszy szkolny dzwonek zabrzmi w nowo utworzonych szkołach podstawowych nr 24 i 25 oraz XXI Liceum Ogólnokształcącym. Wyniki naboru do miejscowych szkół podsumował właśnie magistrat.

W tym roku do klas pierwszych rodzice zapisali 794 dzieci. W tym gronie znalazło się 22 sześciolatków. Na naukę w nowo powstałych szkołach podstawowych zdecydowali się rodzice w sumie 23 dzieci. W Szkole Podstawowej nr 24 (przy ul. Kopernika) utworzono jeden oddział klasy pierwszej, gdzie naukę rozpocznie 11 uczniów. Z kolei do pierwszej klasy w SP nr 25, mieszczącej się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6, uczęszczać będzie 12 dzieci. – Takie kameralne klasy to marzenie każdego rodzica. W rozmowach często dopytują o możliwość nauki dziecka właśnie w takim oddziale – podkreśla Mariusz Zając, dyrektor SP nr 24.

Jak wyglądają przygotowania do przyjęcia nowych roczników? – Wszystko jest już prawie gotowe. Odmalowano ściany, położono drewniany parkiet w sali na parterze, gdzie pierwszaki będą miały zajęcia. Czekamy tylko na dostawę mebli – informuje Katarzyna Bortnowska, pedagog z SP nr 25.

Podobnie jest w szkole podstawowej przy ul. Kopernika (gdzie siedzibę ma również Gimnazjum nr 2). Tam trwają ostatnie prace porządkowe, sale również są odmalowane, w tym momencie skręcane są nowo zakupione mebelki dla pierwszaków.

Trzecią, nową szkołą na mapie miasta, jest XXI Liceum Ogólnokształcące Sportowe. Ofertę tej szkoły (mieszczącej się w budynku Gimnazjum nr 11) wybrało 37 osób. W wyniku naboru powstaną dwa oddziały o profilach piłka nożna oraz siatkówka i lekkoatletyka. – Uczniowie tych klas będą mieli dziesięć godzin wychowania fizycznego tygodniowo. Wszystko jest niemal gotowe, pozostaje – poza czekaniem na oddanie nowej bieżni lekkoatletycznej – tylko skosić trawę na boisku – relacjonuje Marek Niemczura, dyrektor XXI LO.

W przypadku naboru do szkół ponadgimnazjalnych, tradycyjnie uczniowie najchętniej wybierają licea ogólnokształcące. W tym roku naukę rozpocznie w nich 1464 osoby. Dla porównania w zeszłym roku było 1605 uczniów, natomiast w 2015 roku 1554. Spadła liczba uczniów, którzy zdecydowali się kształcić w technikach. W tym roku do tych szkół aplikowało 998 osób (w 2016 r. – 1100, 2015 r. – 1085). Podobnym zainteresowaniem jak w ubiegłym roku cieszą się szkoły branżowe (niegdyś zasadnicze szkoły zawodowe), do których zgłosiło się 289 osób (w 2016 r. było 291 uczniów klas pierwszych, dwa lata temu 343).

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A