Krzyż kawalerski dla misjonarki z Woli Rzędzińskiej
access_time 2017-08-23 06:49:00
Tarnowska misjonarka Ewa Gawin, głosząca Ewangelię w Kamerunie otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Kilka miesięcy temu przyznał go prezydent Andrzej Duda za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy.

Ewa Gawin od 1990 roku pracuje w Bertoua w Kamerunie. Dzięki pomocy diecezji tarnowskiej wybudowała i prowadzi tam szkołę dla dzieci głuchoniemych. Ma pod opieką ok. 120 uczniów. - Dzieci robią duże postępy, a absolwenci mają zapewnioną lepszą przyszłość – mówi Ewa Gawin.

W szkole katolickiej uczą się też dzieci z rodzin wyznających inne religie a nawet z sekt.

Misjonarka marzy, by wybudować internat z prawdziwego zdarzenia dla swoich podopiecznych, którzy przemierzają wiele kilometrów, by się uczyć w szkole katolickiej.

Misjonarka zaczynała pracę jako pielęgniarka-kierownik ośrodka zdrowia w Bertoua. Do 1994 roku odpowiadała tam za przychodnię. W latach 1994-1997 koordynowała całą służbę zdrowia w diecezji Bertoua. W tej dziedzinie stała się specjalistką i od 2000 roku przez wiele lat reprezentowała całą metropolię w Komisji Episkopatu ds. zdrowia.

Pani Ewa angażuje się również w miejscowym więzieniu, odwiedzać skazanych, organizując dla nich zawodowe warsztaty i dostarczając im leki.

W Kamerunie misjonarka szuka dzieci niepełnosprawnych ruchowo oraz głuchoniemych, zazwyczaj z rodzin ubogich. Potrzebującym zapewnia m.in. protezy czy wózki inwalidzkie. Z myślą o najmłodszych zorganizowała i wybudowała szkołę dla dzieci głuchoniemych i z innymi upośledzeniami.

W roku 2016 w dzieło prowadzone przez panią Ewę włączyły się dwie wolontariuszki z diecezji tarnowskiej: Małgorzata Pietrucha z Przyszowej i Magdalena Słowik z Tarnowa.

Ewa Gawin została wyróżniona dotychczas także złotym medalem Dei Regno Servire – przyznanym przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Papież Franciszek wyróżnił ją złotym medalem Benemerenti. Misjonarka dostała także medal Lumen mundi, przyznany i wręczony przez abpa Stanisława Budzika, metropolitę lubelskiego.

(za stroną Diecezji Tarnowskiej)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A