Nie daj się nabrać! Oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta"
access_time 2017-08-17 07:34:00
Trwa okres wakacyjny podczas którego często zdarzają się oszutwa na "na wnuczka" i "na policjanta". Przestępcy wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję. Tylko w tym roku (do tej pory) są  stwierdzone 22 przestępstwa w kategorii oszustw na"wnuczka" lub "policjanta". Cztery zdarzenia niestety zostały skutecznie dokonane i łączna suma strat z tego tytułu na szkodę starszych ludzi wynosi 250 000 złotych! Pozostałe 18 czynów na szczęście skończyło się na usiłowaniu. Niepokojące jest to, że do tej pory w tak krótkim czasie (7 miesięcy) sprawcy osiągnęli wysoką skuteczność.

Mimo licznych apeli i próśb o ostrożność w takich systuacjach, oszuści nadal zbierają swoje żniwo. Ostatnio zgłosiła  się 86 – letnia kobieta (zam. Tarnów), że na jej telefon stacjonarny zadzwoniła n/n kobieta podająca się za jej wnuczkę , która poinformowała ją, że spowodowała wypadek drogowy i chcąc uniknąć aresztu należy wpłacić kaucję, po czym telefon przekazała mężczyźnie, który przedstawił się jako policjant i potwierdził jej wersję. Zgłaszająca w miejscu zamieszkania przekazała pieniądze w kwocie 10 000 złotych nieznajomemu mężczyźnie.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A