Tarnów pamięta o Legionistach
access_time 2017-08-04 06:06:00
W kościele księży Filipinów 6 sierpnia zostanie odprawiona msza św., która zainauguruje obchody upamiętniające 103. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów. Nabożeństwo w intencji poległych i zmarłych legionistów rozpocznie się o godzinie 17. Po mszy odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

- Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska i pozdrawiam was, jako pierwszą kadrową kompanię – to pamiętne słowa Józefa Piłsudskiego, które wypowiedział 3 sierpnia 1914 roku, powołując do istnienia Pierwszą Kompanię Kadrową. Trzy dni później, oddział rozpoczął historyczny marsz ku wolności i stał się zaczątkiem Legionów Polskich.

W nocy z 5 na 6 sierpnia formacja ruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku Miechowa, Jędrzejowa, Chęcin kierując się na Kielce. „Kadrówka” opuściła zajęty wcześniej Miechów i drogą przez Książ Wielki wyruszyła w kierunku Jędrzejowa. 12 sierpnia 1914 pierwsza kompania, razem z drugą i trzecią, zajęły Kielce Znaczną część żołnierzy „kadrówki” stanowili tarnowianie.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A