Bony rozwojowe za 70 mln złotych
access_time 2017-07-26 17:52:00
W sumie 70 mln złotych będą mogli otrzymać pracownicy mikro, małych i średnich firm, którzy wezmą udział w projekcie Małopolskie Bony Rozwojowe. Dzięki programowi ponad 13 tysięcy osób będzie mogło podnieść swoje kwalifikacje. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać już od września.

Dodatkowe pieniądze są niezbędne ze względu na wyższy niż się spodziewano koszt inwestycji. Po zapoznaniu się z ofertami, które wpłynęły w ramach przetargu na wykonanie tego zadania, najniższa cena, jaką zaproponowano to 10 milionów 700 tysięcy złotych. Ponieważ kwota zaplanowana na ten cel pierwotnie była mniejsza, konieczne było zwiększenie limitu wydatków na to centrum.

Dotacje w formie bonów będzie można wykorzystać na szkolenia, studia podyplomowe, e-learning, doradztwo, mentoring. Przedsiębiorcy będą mogli sami wybrać, na co chcą przeznaczyć bon – do wykorzystania będzie m.in. Baza Usług Rozwojowych (BUR), prowadzona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

W ramach Małopolskich Bonów Rozwojowych firmy mają szansę na dofinansowanie o wartości od około 5 tys. do prawie 100 tys. złotych – jego wysokość będzie zależała od wielkości przedsiębiorstwa i liczby pracowników. Jeden bon rozwojowy będzie miał wartość 45 zł – to według przeprowadzonych badań średnia cena jednej godziny szkoleniowej. Każdy z przedsiębiorców będzie mógł otrzymać minimum 160 bonów rozwojowych. Będą ważne przez rok od podpisania umowy z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego, która jest realizatorem projektu.

Jedną z zalet tego systemu jest szybkość udzielenia dofinansowania – zawarcie umowy z danym przedsiębiorcom nastąpi do 10 dni roboczych od zamówienia bonów. System informatyczny do obsługi bonów zostanie zaprojektowany w taki sposób, że do niezbędnego minimum ograniczone będą formalności (większość z nich będzie można załatwić on-line). Szacuje się, że w ciągu najbliższych trzech lat z dofinasowania w ramach programu skorzysta prawie 3,5 tys. małopolskich firm, czyli około 13,5 tys. pracowników.

Projekt Małopolskie Bony Rozwojowe jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.Źródło: www.tarnow.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A