Jazzowy Rynek po raz dziesiąty!
access_time 2017-07-10 06:03:00
W lipcowe piątki tarnowski Rynek już po raz dziesiąty rozkołyszą dźwięki jazzu tradycyjnego. Wzorem lat ubiegłych Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” organizuje Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „JAZZ-owy Rynek” – cykl koncertów plenerowych z udziałem wyjątkowych gości. Impreza odbędzie się w ramach United Europe Jazz Festival. Sercem festiwalu będzie scena plenerowa na tarnowskim Rynku, ale liczne imprezy odbędą się również w klubie festiwalowym Bombay Music. Każdy z koncertów na Rynku zwieńczony będzie paradą nowoorleańską z udziałem publiczności.

W przeddzień piątkowych imprez, w ramach tradycyjnych „czwartków jazzowych” w klubie Bombay Music, odbywać się będą wieczory jazzowe z udziałem festiwalowych gości.

Podczas tegorocznego Festiwalu na tarnowskim Rynku usłyszymy cenione w środowisku jazzowym zespoły oraz solistów, m.in. Jazz Band Ball Orchestra, Warsaw Dixielanders i Leliwa Jazz Band, zespoły zajmujące czołowe lokaty na liście JAZZ TOP miesięcznika Jazz Forum - w kategorii zespołów tradycyjnych. Tradycyjnie podczas imprezy wystąpi JBBO, której towarzyszyć będzie amerykański wokalista.

Festiwal po raz kolejny zrealizowany będzie pod szyldem United Europe Jazz Festival, przedsięwzięcia, które obejmuje festiwale w Salgótarjan (Węgry), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Hradec Kralove (Czechy), a także w miejscowościach związanych z Małopolską Wiosną Jazzową (Zakopane, Krynica, Tarnów).

Harmonogram imprez:

Koncerty plenerowe (tarnowski Rynek): 14, 21, 28 lipca 2017 r., g. 19.00 | wstęp wolny

Koncerty klubowe (Restauracja Bombay Music): 13, 20, 27 lipca 2017 r., g. 20.00 I wstęp wolny

Program imprez:

  • 13 lipca (czwartek), godz. 20.00 I Restauracja Bombay Music

Jam session: Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny

14 lipca (piątek), godz. 19.00 I tarnowski Rynek

MONK (Tarnów)

Old Boys Band (Tarnów)

Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny (Tarnów)

Parada nowoorleańska

  • 20 lipca (czwartek), godz. 20.00 I Restauracja Bombay Music

Jam session: Five o'Clock Orchestra

21 lipca (piątek), godz. 19.00 I tarnowski Rynek

RB Dixie Five (Tarnów)

Five o'Clock Orchestra (Częstochowa)

Big Band Rożnów

Parada nowoorleańska

  • 27 lipca (czwartek), godz. 20.00 I Restauracja Bombay Music

Jam session: The Warsaw Dixielanders

28 lipca (piątek), godz. 19.00 I tarnowski Rynek

Leliwa Jazz Band (Tarnów)

The Warsaw Dixielanders (Warszawa)

Big Contest Band (Tarnów)

Parada nowoorleańska

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa. Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Organizator Festiwalu: Tarnowskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego LELIWA

Główny Partner: Tarnowskie Centrum Kultury

Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa, Województwo Małopolskie, Grupa Azoty, United Europe Jazz Festiwal, MPEC, MegaEl, Restauracja Bombay Music, Pod Dębem Tarnów

Patronat medialny: RDN Małopolska, TEMI, Jazz Forum, tarnow.pl, Kultura.tarnow.pl

Informacje o wykonawcach (wg kolejności występowania):

MONK

Zespół wokalny MONK to nietypowa formacja muzyczna. Choć nie używają instrumentów, słuchacze często mówią o nich, że dobrze „grają”. Swoją twórczość określają jako „współczesną jazzowo – popową muzykę a’capella”. Ich muzyka to połączenie różnych gatunków takich jak: jazz, pop, rock, a nawet muzyka klasyczna w unikalny sposób – zero instrumentów, tylko głosy ludzkie. W ich repertuarze znaleźć można przeboje muzyki pop (m.in. z repertuaru Michaela Jacksona, Queen, Stinga, Elvisa Presleya), standardy jazzowe oraz składanki najpopularniejszych piosenek polskich artystów: Marka Grechuty, Czesława Niemena, Grzegorza Ciechowskiego, Mieczysława Fogga.

Monk powstał w 1995 roku, ale w obecnym składzie śpiewa od 2001 roku. Zespół tworzą: Marcin Sobczyk, Grzegorz Ważny, Mirosław Pasek, Tomasz Stec, Piotr Cyz.

Zespół brał udział i zdobywał nagrody na wielu festiwalach i przeglądach. Koncertował zarówno w kraju jak i poza jego granicami (Łotwa, Węgry, Czechy, Słowacja, Anglia, Holandia). Wystąpił gościnnie na płycie „Angelus Musicus” franciszkanina Lecha Dobraczyńskiego, gdzie nagrał utwór z gościnnym występem Marka Bałaty.

Grupa podczas swej kilkunastoletniej działalności uświetniła swoim śpiewem m.in.: XVII Wielką Galę „plus Grand Prix Jazz Melomani 2008” obok takich artystów jak: Kenny Garret, The Puppini Sisters, koncerty galowe festiwali Piosenkarnia: w 2009, 2010 i 2014 roku wśród takich wykonawców, jak: zespół Anava, Elżbieta Towarnicka, Anna Treter, Renata Przemyk, Krystyna Prońko, Jacek Wójcicki, Artur Gadowski, Grzegorz Markowski, Grzegorz Turnau, Zbigniew Wodecki, Wojciech Młynarski, Michał Bajor, Maciej Zakościelny, Andrzej Poniedzielski, Alicja Majewska, Skaldowie, Magda Steczkowska, Joanna Kulig, Halina Kunicka, Artur Andrus, Beata Rybotycka.

W 2014 roku MONK zakończył nagrywanie autorskiego materiału. „Opowieści Z Biblii Wzięte – Historia zbawienia 2000” to cykl utworów napisanych specjalnie dla zespołu w latach 1995 – 1999 przez tarnowianina – Bartka Szułakiewicza. Jako temat wybrane zostały najbardziej nośne tematy ze Starego Testamentu.

OLD BOYS BAND

Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy weterana tarnowskiego jazzu puzonisty Romualda Słowika, składa się z byłych nauczycieli i absolwentów szkół muzycznych. Gra spontaniczny i radosny jazz w stylu dixieland i swing często wykonując utwory mało znane lub zapomniane. Występuje na festiwalu jazzowym w Czchowie. Jazz-owym Rynku w Tarnowie w klubie jazzowym Bombay Music oraz na imprezach okolicznościowych, ciesząc się uznaniem i gorącym przyjęciem publiczności. W 2012r. z przyczyn losowych zmienił się częściowo skład zespołu, który występuje do dziś. W latach 2013 i 2014 zespół był finalistą festiwalu Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie.

Skład zespołu:

Grażyna Scheffler - wokal

Romuald Słowik - lider zespołu, puzon, wokal

Jacek Piskozub - saksofon altowy i sopranowy

Marian Urban - trąbka

Antoni Guśtak - piano

Władysław Strejczek - banjo, gitara

Ryszard Kolbusz - gitara basowa

Tytus Jakubowski - perkusja

BARTEK SZU & TE FAJNE DZIEWCZYNY

Zespół powstał na wiosnę 2016. Tworzą go: tarnowski kompozytor, pianista i aranżer Bartek Szułakiewicz, oraz trzy prześliczne śpiewaczki: Katarzyna Kalita, Katarzyna Olszewska i Joanna Partyka. Zespół wykonuje popularne standardy jazzowe, piosenki z pogranicza muzyki pop i swing, popularne melodie filmowe oraz autorskie kompozycje lidera. Atutem zespołu są piękne głosy solowe, zniewalająca uroda wokalistek, pieczołowicie dobierane kostiumy, pomysłowe aranżacje, trzygłosowy śpiew i repertuar złożony z nieprzemijających przebojów.

RB DIXIE FIVE

Zespół założony przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego. Wykonują muzykę w typowym dla Nowego Orleanu i jego parad ulicznych w składzie instrumentalnym. Na repertuar zespołu duży wpływ wywarła muzyka wykonywana przez muzyków, których kariery muzyczne zaczęły się w Nowym Orleanie: L.ARMSTRONG, K.ORY, K.OLIVER.

Muzycy RB DIXIE FIVE to absolwenci klasycznych szkół muzycznych i wydziałów jazzowych tych uczelni. Zespół jest laureatem prestiżowego, międzynarodowego festiwalu jazzu tradycyjnego OLD JAZZ MEETING ZŁOTA TARKA 2015.

Skład zespołu:

Roman Bartnicki - suzafon

Janusz Witko - klarnet, saksofon

Robert Szczerba - puzon

Dominik Mietła - trąbka

Wiktor Zydroń – banjo

BIG BAND ROŻNÓW

Zespół działający w miejscowości Rożnów. Zrzesza młodych ludzi z pasją do muzyki, którzy grają razem od marca 2014 roku. Prowadzący - Michał Król. Nagrody: I miejsce w konkursie "Echo Trombity 2016" w kategorii "big band", II miejsce w konkursie "Echo Trombity 2015" w kategorii "big band"

LELIWA JAZZ BAND

Założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.

Jest laureatem m.in. nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie. Wyróżniony nagrodą „Uskrzydlony - 2005” za wkład w promocję miasta Tarnowa. Doroczne ankiety miesięcznika Jazz Forum pn. Jazz Top klasyfikują tarnowian w połowie pierwszej dziesiątki zespołów tradycyjnych.

Zespół LJB corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zaproszony do udziału w 44 International Dixieland Festival Drezden 2014. Jest gospodarzem dorocznego festiwalu „Jazzowy Rynek” w Tarnowie. Leliwa Jazz Band regularnie występuje w jazz-klubie Bombay Music w Tarnowie prowadzonym przez braci Partyków.

Skład zespołu:

Stanisław Stańczyk – trąbka

Józef Partyka – puzon

Kazimierz Partyka – saksofon altowy, saksofon tenorowy

Kazimierz Król - klarnet

Roman Bartnicki - perkusja, suzafon

Roman Starzec - kontrabas, tarka

Edward Wnęk - banjo, aranżacje

THE WARSAW DIXIELANDERS

To obecnie jeden z najlepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego specjalizujący się w interpretacji pochodzących z Nowego Orleanu i Chicago standardów jazzowych, a także polskich szlagierów z lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Muzycy tworzący tę formację to weterani polskiego jazzu, mający za sobą pracę najlepszych polskich zespołach jazzu tradycyjnego, a także wojaże po lądach, morzach i oceanach świata. Trębacz i wokalista grał m.in. w legendarnych zespołach: Vistula River Brass Band, Alexander's Ragtime Band i Old Timers. Puzonista był grał w zespołach: HAGAW i Happy Jazz Band. Kontrabasista znany jest z New Orlean Stompers i Blues Fellows, a lider i perkusista był filarem Vistula River Brass Band i Blues Fellows. Z kolei, klarnecista występował z Castle Band i w Armstrong Project. Reasumując, tak doświadczona orkiestra gwarantuje, że zarówno fani jazzu nowoorleańskiego, jak też przypadkowi słuchacze, będą mogli posłuchać muzyki w najlepszym wykonaniu, przenosząc się w czasy gdy swing królował w salach tanecznych

Skład zespołu:

Michał Pijewski - klarnet, wokal

Jerzy Kuszakiewicz - trąbka, wokal

Mariusz Wnuk - puzon

Ireneusz Kozłowski - kontrabas

Marek Słomiński - banjo

Jerzy Więckowski - perkusja

BIG CONTEST BAND

Zespół, w którego skład wchodzą muzycy z Tarnowa i okolic, m.in. grający w Leliwa Jazz Band oraz nauczyciele, absolwenci (obecnie studenci wydziałów jazzowych na Akademiach Muzycznych) i uczniowie ZSM w Tarnowie. Powstał z inicjatywy Piotra Pociaska w sierpniu 2008 roku na potrzeby festiwalu 1st Tarnów International Jazz Contest. Rdzeń big bandu stanowią muzycy zespołu Dominik Mietła – Piotr Pociask Quartet, a wraz z nimi big band tworzą muzycy z Tarnowa i okolic, m.in. grający w Leliwa Jazz Band oraz nauczyciele, absolwenci (obecnie studenci wydziałów jazzowych na Akademiach Muzycznych) i uczniowie ZSM w Tarnowie.

Suita Historia Jazzu w Bluesie – od archaicznego gitarowego bluesa przez ragtime, Armstronga, Ellingtona, Basie’ego, Parkera, Davisa, Nelsona po Coltraine’a. Suita otrzymała bardzo pochlebne opinie po prawykonaniu na festiwalu 1stTIJC. Zespół gra również: Standardy jazzowe i popularne, kolędy na jazzowo.

Skład:

Erwin Żebro, Dominik Mietła, Arek Płaneta, Piotr Prosowicz- trąbki

Tomasz Ożóg, Robert Piechnik, Dawid Prosowicz – puzony

Joanna Ważna-Pociask – flet, Dominik Chrobak – klarnet i klarnet basowy

Grzegorz Kluzek, Kuba Łępa – saksofony altowe

Kazimierz Król, Paweł Król – saksofony tenorowe

Janusz Słowik – saksofon barytonowy

Krzysztof Kołodziejczyk – fortepian,

Piotr Pociask – gitara,

Adam Tadel – kontrabas

Rafał Taraszka- perkusja

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A