W Tarnowie kichamy na alergie
access_time 2017-05-26 08:05:00
Już kilkadziesiąt osób w różnym wieku skorzystało z okazji i wykonało badania alergiczne z krwi (o profilu pediatrycznym, wziewnym bądź pokarmowym) w promocyjnej cenie 99 złotych. Akcja firmy Euroimmun jest skierowana do mieszkańców Tarnowa i okolic. Niższe ceny obowiązują do 31 maja lub do wyczerpania zapasów z uwagi na ograniczoną ilość badań. Badania odbywają się w punktach pobrań Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie i Mościckiego Centrum Medycznego.

Choroba cywilizacyjna

– Około 1/3 ludności krajów wysoko rozwiniętych cierpi na rożne postaci chorób alergicznych: astmę oskrzelową, alergiczny nieżyt nosa, spojówek, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, alergię pokarmową, alergię na jad owadów błonkoskrzydłych czy alergię na leki. W Polsce sytuacja wygląda podobnie – podkreśla lek. med. Dorota Sak-Rusek, specjalista alergologii i pediatrii z Poradni Alergologicznej Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Nic więc dziwnego, że choroby alergiczne w ostatnim półwieczu okrzyknięto mianem chorób cywilizacyjnych. Uważa się, że niewątpliwy wpływ na ich rozwój oprócz uwarunkowań genetycznych ma postępujące uprzemysłowienie i rozszerzająca się urbanizacja. Przewlekły charakter alergii konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale i społeczne czy ekonomiczne.

Alergie – jak rozpoznać

W rozpoznawaniu chorób alergicznych ogromne znaczenie ma zebrany wywiad lekarski – występowanie powtarzalnych objawów w zależności od pory roku w przypadku alergicznego nieżytu nosa i alergicznego zapalenia spojówek.

– Luty to okres pylenia leszczyny i olchy. W kwietniu w największym stężeniu występuje pyłek brzozy, a do połowy maja trwa pylenie innych drzew liściastych. W czerwcu i lipcu trwa okres pylenia traw, natomiast w sierpniu i wrześniu dominują pyłki bylicy. Całoroczne objawy alergii mogą natomiast wywoływać zarodniki grzybów pleśniowych, z nasileniem w okresie jesiennym, a także alergeny wewnątrzdomowe, jak roztocze kurzu domowego, karaluchy, zwierzęta domowe – wylicza lek. med. Dorota Sak-Rusek.

W przypadku alergii pokarmowej duże znaczenie ma czas wystąpienia i powtarzalność objawów, jak: wysypka w postaci bąbli pokrzywkowych, wymioty, biegunka, napad kichania, kaszel, po spożyciu określonego pokarmu.

Alergie – jak leczyć

Leczenie chorób alergicznych obejmuje unikanie ekspozycji na alergeny, czyli np. wyjazd nad morze w okresie pylenia traw, unikanie uczulającego pokarmu; postępowanie farmakologiczne oraz immunoterapię swoistą- SIT.

– SIT może wpłynąć na naturalny przebieg choroby, to znaczy przywrócić zaburzone mechanizmy tolerancji alergenów, zapobiegać rozwojowi innych chorób alergicznych, poprawić jakość życia, chorych, zmniejszyć zużycie leków. Istnieją rożne formy immunoterapii swoistej. Najbardziej popularna w Polsce jest immunoterapia podskórna prowadzona w gabinetach alergologicznych oraz immunoterapia podjęzykowa kontynuowana w warunkach domowych pod nadzorem alergologa – tłumaczy lek. med. Dorota Sak-Rusek.

Punkty pobrań akcji „Kicham na alergie!”:

1. Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie:

– ul. M. Skłodowskiej-Curie 1: parter, gabinet 02 w godz. 7-10

– ul. M. Skłodowskiej-Curie 1: III piętro w godz. 6.30-17

– ul. Mostowa 6, budynek C: gabinet 67 w godz. 7-11

Mościckie Centrum Medyczne

– ul. Kwiatkowskiego 15 w Tarnowie, II piętro w godz. 7.15-9.30.

Szczegółowe informacje pod nr tel.: 14 63 10 217 oraz na stronach internetowych alergiczne.info/akcjatarnow i zps.tarnow.pl.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A