Dyskusja o rzece i sztuce
access_time 2017-03-06 07:11:00
Tarnowskie BWA zaprasza na rozmowę o... Wiśle. Preteksty są dwa: po pierwsze 2017 został decyzją Sejmu uznany Rokiem Rzeki Wisły, a po drugie Galeria Miejska prezentuje wystawę Marka Chlandy "Kodeks nadwiślański". O rzece i sztuce rozmawiać będą Marek Chlanda i Łukasz Gorczyca z Galerii Raster. Spotkanie jutro, 7 marca, początek o godz. 17 na tarnowskim Dworcu PKP.

Marek Chlanda - rysownik, grafik, rzeźbiarz, autor instalacji, performer. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskał w 1978 roku.

Nieustanną praktyką Marka Chlandy jest rysowanie. Rysunki często poprzedzają zagadnienia podejmowane w rzeźbie. Od 1974 roku zrealizował ponad 30 serii rysunkowych: Droga Krzyżowa, Gammel Kongevej, Ostatnia Wieczerza, Apocalypsis cum figuris, Kodeks Jerozolimski. W nowszych seriach (Kodeks Nadwiślański, Pamiętniki Boga, Zaświaty, Pudełka nagrobne) rysunki i obiekty wypełniane są formami abstrakcyjnymi i fragmentami natury.

Kodeks Nadwiślański znajduje się w kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, do 29.03.2017 prezentowany jest na Wystawie stałej w przestrzeni Dworca PKP w Tarnowie.

Łukasz Gorczyca – historyk sztuki, współtwórca - wraz z Michałem Kaczyńskim - magazynu artystycznego „Raster” (1995–2003), a następnie galerii i wydawnictwa o tej samej nazwie. Kurator i autor publikacji o sztuce. Współautor powieści W połowie puste. Życie i twórczość Oskara Dawickiego (2010) oraz książki D.O.M. polski (2012). Kurator (wspólnie z Adamem Mazurem) wystawy Wisła. Z nurtem i pod prąd propagandy (Miesiąc Fotografii w Krakowie, 2015).

Karolina Jabłońska – absolwentka III LO w Tarnowie. Studiowała malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom obroniła w 2015 roku w pracowni prof. Leszka Misiaka. Finalistka konkursu Gepperta. Pochodzi z Niedomic. BWA Tarnów prezentowało jej indywidualną wystawę Maronka (2015). Obrazy Karoliny Jabłońskiej do 25.03.2017 zobaczyć można w Galerii Raster na wystawie Potencja. Najnowsze wydawnictwo Rastra to Po ciemku - książeczka z jej rysunkami, której promocja odbędzie się w czasie tarnowskiego spotkania.

WYSTAWA STAŁA MFMSW / Dworzec PKP: Tarnów

Projekt finansowany z budżetów Miasta Tarnowa i Województwa Małopolskiego.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A