Retro mapy – zobacz, jak wyglądał Tarnów w 1966
access_time 2017-02-01 08:05:00
Od kilku dni w Internecie działają dwa nowe serwisy mapowe wykonane dla Tarnowa. Jeden z nich – www.tarnow.retromapy.pl - daje nam możliwość porównania aktualnych zdjęć lotniczych miasta z archiwalnymi. Na uwagę zasługuję fakt, że najstarszy dostępny materiał pochodzi z 1966 roku.

Tarnów kiedyś i dziś - http://tarnow.retromapy.pl/

Proste i intuicyjne narzędzie funkcjonujące w środowisku przeglądarki internetowej, pozwalające na interaktywne porównywanie ortofotomap (zdjęć lotniczych) z różnych okresów czasowych bez konieczności instalacji specjalistycznego oprogramowania lub wtyczek. Dostępne narzędzia to pomiar odległości, powierzchni, określenie współrzędnych oraz udostępnienie wybranego widoku poprzez link czy media społecznościowe.

Zdjęcia ukośne - http://tarnow.ukosne.pl

Technologia zdjęć ukośnych polegająca na sfotografowaniu miasta z zastosowaniem pięciu kamer. W wyniku przetworzenia zdjęć otrzymujemy ortofotomapy ukośne. Mamy możliwość obejrzenia każdego budynku z czterech stron, a dodatkowo dokonywać pomiarów powierzchni i wysokości budynków. Poprzez zastosowanie technologii kafelkowej serwis internetowy może być szybko i wydajnie wykorzystywany przez każdego użytkownika.

Mapy mogą być wykorzystywane nie tylko przez urzędników czy architektów, ale także mieszkańców– przykładem mogą być budżety obywatelskie i procedura składania wniosków. Dzięki wyszukiwarce, łatwiej znajdziemy ciekawe lokalizacje np. do wypoczynku czy spacerów. Retromapy pozwolą mieszkańcom Tarnowa na „podróż w czasie”, a osoby które kiedyś mieszkały w mieście mogą w prosty sposób porównać zmiany. A zmian jest bardzo dużo, ponieważ najstarszy materiał pochodzi aż z 1966 roku. Siłą takiego materiału mapowego jest to, iż użytkownicy otrzymują dostęp do najnowszych technologii bez konieczności posiadania specjalistycznego oprogramowania, wystarczy przeglądarka internetowa. Aplikacje są proste w obsłudze, mają przejrzysty interfejs, przez co każdy mieszkaniec, nawet bez znajomości obsługi oprogramowania klasy GIS, może swobodnie porównywać zmiany na zdjęciach lotniczych.

Do tej pory zdjęcia lotnicze pozwalały na oglądanie miasta tylko z perspektywy pionowej. Bogactwo informacji, jakie niosą za sobą zdjęcia wykonane pod kątem 45 stopni i powstałe dzięki nim rozwiązania mapowe pozwalają na ciekawą wizualizację i analizę dowolnego fragmentu miasta z każdej strony.

Taki materiał to także doskonały sposób na promocję Miasta. Inwestor w szybki sposób może zobaczyć zarówno obszar będący przedmiotem przetargu, jak i jego otoczenie.

Również proces sprzedaży nieruchomości gminnych zostanie usprawniony. Pozwoli to na określanie stanu faktycznego sprzedawanej nieruchomości, formy i sposobu zabudowy bez każdorazowej wizji w terenie.

Nowe narzędzia w znacznym stopniu usprawnią i przyspieszą pracę jednostek oraz wydziałów urzędu miasta. Pracownicy zza ekranu komputera będą mogli m.in.: zweryfikować sposób zagospodarowania nieruchomości; zidentyfikować niezgodności pomiędzy rejestrami administracyjnymi (baza EGiB) a aktualną sytuacją terenową; skontrolować prawidłowości naliczania podatku od nieruchomości; wykonać pomiary długości, szerokości, powierzchni i wysokości budynków; określić geometrię dachów, wysokości elewacji i jej stan, ilości kondygnacji i powierzchni płaszczyzn.

Nowoczesne rozwiązania pomocne będą również przy sporządzaniu dokumentów związanych z planowaniem przestrzennym takich jak studium lub plany miejscowe. Mapy wykorzystywane mogą być do wykonywania inwentaryzacji zagospodarowania terenu czy rejestru zmian w przestrzeni miejskiej. To również krok w kierunku wsparcia partycypacji społecznej. Nowe dane mogą służyć jako rzeczywiste tło dla planowanego zagospodarowania, poprzez co mieszkańcy będą mieli zobrazowanie jakie zmiany mogą zachodzić w przestrzeni miejskiej, naszej przestrzeni.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A