Tablet i smartfon w tornistrze, czyli jak wychować mądre dziecko
access_time 2016-11-15 16:45:00
"Możliwości i ograniczenia stosowania nowoczesnych technologii w terapii i edukacji dzieci oraz młodzieży" - taki jest temat Konferencji Naukowej organizowanej wspólnie przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie, Stowarzyszenie Medycyna Polska oraz CenterMed.

Niezwykle aktualna tematyka zainteresuje nie tylko bezpośrednich adresatów, czyli osoby zajmujące się terapią (logopedów, psychologów, terapeutów, pedagogów specjalnych), czy wychowaniem i edukacją (nauczycieli, wychowawców, pedagogów, dyrektorów szkół) ale także rodziców. Jak bowiem wprowadzać dziecko w cyfrowy świat? Jak nauczyć go świadomego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii? Jak rozpoznać niebezpieczne symptomy zbliżającego się uzależnienia od smartfona, gier komputerowych, czy internetu?

Organizatorzy postarają się na te, i inne pytania odpowiedzieć. Głównym tematem spotkania będzie próba zbadania wpływu, jaki technologie i narzędzia cyfrowe wywierają na najmłodsze pokolenie. Wpływu, ale i wykorzystania wspomnianych narzędzi w terapii, edukacji oraz rozrywce. Organizatorzy zaprosili wielu specjalistów zajmujących się tym tematem.

- Ukażą oni negatywne skutki zbyt wczesnego wprowadzenia zaawansowanych technologii do procesu terapii i edukacji, przedstawią realne zagrożenia związane z uzależnieniem od nowych mediów, a także podzielą się nowatorskimi rozwiązaniami stosowanymi współcześnie zarówno w terapii (m.in. autyzmu) oraz edukacji szkolnej młodzieży. Podjęta tematyka pozwoli wyznaczyć granice pomiędzy tym, co korzystne i tym, co negatywne w stosowaniu nowych rozwiązań technologicznych – mówi dr Magdalena Peterek z CenterMedu.

- Niezwykle ciekawie zapowiada się wykład prof. dr hab. Agnieszki Ogonowskiej, która opowie o uzależnieniach medialnych, czyli nadużywaniu internetu, telewizji, gier sieciowych, telefonu. Obserwowane coraz częściej uzależnienia są bardzo poważnym wyzwaniem dla rodziców, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych – dodaje.

Warto pamiętać, że od smartfonów, telewizji, czy gier uzależnieni są coraz częściej także dorośli.

Konferencja odbędzie się w czwartek, 17 listopada 2016 r. w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Udział jest bezpłatny, prosimy o wcześniejszą rejestrację na e-mail: uceu@pwsztar.edu.pl lub pod numerem telefonu 14 631 65 68.

PROGRAM

  • 9.00 - 9.30 - Rejestracja
  • 9.30 - 9.45 - Otwarcie konferencji
  • 9.45 - 10.30 - prof. UP dr hab. Agnieszka Ogonowska - "Uzależnienia od nowoczesnych technologii."
  • 10.30 - 11.15 - prof. UP dr hab. Marta Korendo "Zagrożenia wynikające ze stosowania wysokich technologii w terapii i edukacji."
  • 11.15 - 11.30 - Dyskusja 11.30 - 12.00 - Przerwa kawowa, poczęstunek
  • 11.45 - 12.30 - dr Joanna Kossewska (UP) - "Roboty humanoidalne w terapii dzieci z ASD - propozycje praktycznych zastosowań."
  • 12.30 - 13.00 - dr Magdalena Peterek (CenterMed) "Gdy umiejętność czytania stanowi bodziec do mówienia - podejście analogiczne w terapii autyzmu."
  • 13.00 - 13.15 - Dyskusja 13.15 - 13.35 - dr hab. Edyta Barnaś - "Aplikacje medyczne w profilaktyce chorób cywilizacyjnych."
  • 13.35 - 14.05 - Dorota Uchwat-Zaród, nauczycielka języka angielskiego w III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie oraz członek grupy „Superbelfrzy RP” - „Potencjał nowych technologii w edukacji w oparciu o doświadczania z iPadową klasą w III LO w Tarnowie.” 14.05 - 14.20 - Podsumowanie konferencji
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A