Małopolska Noc Naukowców 2016
access_time 2016-09-30 10:10:00
W piątek, 30 września 2016 r. odbędzie się 10., jubileuszowa edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. To niezwykle lubiane przez mieszkańców regionu, popularnonaukowe wydarzenie daje możliwość zajrzenia w zazwyczaj niedostępne zakamarki uczelni, laboratoriów i innych instytucji, zajmujących się na co dzień badaniami naukowymi. W ubiegłym roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie gościliśmy podczas MNN kilka tysięcy widzów. Serdecznie zapraszamy wszystkich ciekawych świata do aktywnego udziału. Zostań naukowcem! Ta noc należy do Ciebie!

Gry, zabawy, konkursy, pokazy, warsztaty, wykłady, prezentacje – program tegorocznej MNN „pęka w szwach” od atrakcji. Każdy ciekawy świata bez problemu znajdzie w nim coś dla siebie, gdyż w organizację przedsięwzięcia włączyły się niemal wszystkie jednostki organizacyjne działające w ramach PWSZ oraz kilkunastu sprawdzonych partnerów (szczegółowy program do pobrania poniżej).

- Matematycy poszukają odpowiedzi na pytania „czy można chodzić po wodzie”, „czy umiesz pokonać samego siebie”, ekonomiści zaproszą do licznych konkursów i zabaw z nagrodami, pracownicy Zakładu Ochrony Środowiska wygłoszą wykłady pomagające zrozumieć świat, zaproszą do udziału w warsztatach, prezentacjach, czy projekcjach. Graficy z Instytutu Sztuki zaprezentują wystawę studenckich prac, poprowadzą warsztaty artystyczne – zapowiada Monika Grela z Biura Promocji PWSZ w Tarnowie, koordynatorka MNN w Tarnowie.

To jednak nie koniec. - Atrakcji jest w sumie kilkadziesiąt – dla miłośników robotów, nowoczesnych technologii, medycyny, wychowania fizycznego, sztuki, dziedzin humanistycznych w tym m.in. języka polskiego oraz języków obcych, czy doświadczeń chemicznych dodaje Piotr Kopa, szef Biura Promocji. Te ostatnie stanowią od lat prawdziwy „hit” Małopolskiej Nocy Naukowców. - Bilety na pokazy rozchodzą się błyskawicznie. Zainteresowanym radzę się pospieszyć, bo mimo że organizujemy aż cztery takie pokazy, to ilość wejściówek jest ograniczona – przypomina Monika Grela.

Program MNN jest tak bogaty, gdyż do współpracy przy jego organizacji angażują się nie tylko wszystkie Instytuty PWSZ, ale także liczne grono partnerów: tarnowskie szkoły, firmy (PGNiG, Grupa Azoty, MPEC, Robotico, MedCluster, Stowarzyszenie Medycyna Polska, CenterMed), Radio RDN, Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza, Zespół Przychodni Specjalistycznych, a nawet Komenda Miejska Policja.

Małopolska Noc Naukowców odbywa się od 2007 roku, ciesząc się niesłabnącą popularnością. Na przestrzeni lat wydarzenie zyskało miano – zupełnie zasłużenie – jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w Europie! W tym roku Małopolska Noc Naukowców odbędzie się w sześciu miastach regionu – Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Skawinie oraz Andrychowie.

Od pierwszej edycji w 2007 r. koordynatorem MNN jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Dzięki ścisłej i efektywnej współpracy z wieloma partnerami z całego regionu – uczelniami, instytutami i firmami badawczymi, szkołami ponadgimnazjalnymi oraz szeregiem innych placówek – od dziesięciu lat udaje się zaproponować tysiącom uczestników niezwykle ciekawy, inspirujący program wydarzenia.

Sponsorem Małopolskiej Nocy Naukowców 2016 w Tarnowie jest PGNiG S.A., a partnerami: Grupa Azoty i MPEC S.A. w Tarnowie.

Komentarze...