Steffen Möller w CSM (KONKURS)
access_time 2016-09-16 08:10:00
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na spotkanie z cyklu Za horyzont domu - "Polska da się lubić". Gościem specjalnym będzie Steffen Möller.

Polska da się lubić - to stwierdzenie Steffena Möllera, który jako niemiecki gastarbeiter w Polsce opisał w swoich książkach subiektywny portret polskiej mentalności. Od przesądów po miłość, indywidualizm, znaki toaletowe i teorie spiskowe. Na spotkaniu opowie m. in.: dlaczego wyjechał kilkanaście lat temu z Berlina do Krakowa, jakie są jego ulubione miejsca w Polsce i co intryguje go w Polakach.

"Jestem tu już 10 lat i ani jednego dnia nie tęskniłem za Niemcami. Kiedy byłem we Włoszech już po dwóch tygodniach miałem dosyć. W Polsce takiego załamania nigdy nie miałem - dzięki ludziom, dzięki mentalności polskiej. W cudowny sposób łączycie zachodni racjonalizm i rosyjską serdeczność. Podoba mi się w Polsce grzeczność, poczucie humoru, serdeczność, ale i dystans - Polak jest zdystansowany. Ludzie tu są autentyczni, nie udają. Ten autentyzm też ulega modzie, na przykład panuje tu moda na narzekanie - kto nie narzeka jest sztuczny, ale ja to lubię, przyzwyczaiłem się. To idealny kraj dla mnie. ”

/Steffen Möller/

Steffena Mollera świetnie znają wszyscy, którzy oglądają telewizję. To niemiecki komik, któremu nasz kraj spodobał się tak bardzo, że nauczył się naszego niełatwego języka i zaczął w nim dość często bywać (a w końcu zamieszkał). Udziela się jako aktor (występ w serialu "M jak miłość") czy kabareciarz (pamiętacie taki program "Europa da się lubić", nadawany jeszcze przed naszym wstąpieniem do Unii Europejskiej?). Swoje spostrzeżenia na temat polskiej kultury spisał w swoich książkach.

To garść żartobliwych anegdot, prawdziwych i hipotetycznych sytuacji i historii pokazujących polską mentalność, skontrastowaną z mentalnością naszych zachodnich sąsiadów. Bawiąc się, dowiadujemy się czegoś o nas samych, a wiele rzeczy, których do tej pory nie byliśmy świadomi, jawi się w nowym świetle. Niektóre polskie wady okazują się być zaletami, zaś to, co uważaliśmy za zaletę, staje się wadą...

Ot, chociażby takie spostrzeżenia dotyczące polskiej gościnności. Jesteśmy gościnni, bo przychodzący do domu zostanie zawsze nakarmiony - chociażby ciastkami, paluszkami, czymkolwiek - a nie tylko napojony kawą, jak to bywa w Niemczech. Do tego gości w Polsce do jedzenia zaprasza się aż trzykrotnie. Dopiero za trzecim razem, kiedy gospodyni bardzo nalega, a wręcz rozkazuje, goście zaczynają jeść.

To samo ma miejsce, jeśli chodzi o świadczenie sobie wzajemnych przysług. Nie zauważyliście nigdy, że Polacy bardzo się certolą? Bo mnie to zawsze zastanawiało. Polacy są też ciekawi, wzajemnie się obserwują. Jeszcze inna sprawa to tradycyjne polskie narzekanie, czy też dystans w stosunkach z obcymi ludźmi (ktoś dużo się uśmiechający i bardzo uprzejmy bywa odbierany jako dziwak).

Inny ciekawy zwyczaj, funkcjonujący w Polsce, to używanie zdrobnień imion (nierzadko dość odległych od oryginału, weźmy dla przykładu Aleksandrę i Olę - też się kiedyś dziwiłam, czemu moja siostra ma zdrobnienie, które nijak nie pasuje do jej oryginalnego imienia). Bardzo polskie jest też zamiłowanie do absurdalnej formy humoru, podobnie jak brak długofalowego planowania, nieufność względem innych, narzekanie jako rytualna forma wymiany informacji czy pesymizm.

Anna M. (źródło:szafkazksiazkami.blogspot.com)

Steffen Möller - znany jest przede wszystkim z telewizyjnego programu „Europa da się lubić" oraz z roli Stefana Müllera w serialu „M jak miłość". Wychował się w Wuppertalu. Jego ojciec jest profesorem teologii, matka - nauczycielką religii. Już w szkole udzielał się w kabarecie, ale na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie skończył teologię i filozofię. Pierwszy raz przyjechał do Polski w 1993 r. na kurs języka polskiego w Krakowie. Po roku zamieszkał w Warszawie.

Pracował jako nauczyciel niemieckiego w Liceum im. Królowej Jadwigi, potem na Uniwersytecie Warszawskim. W 2006 r. ukazała się jego książka „Polska da się lubić. Mój prywatny przewodnik po Polsce i Polakach". Jest też autorem książki „Berlin-Warszawa-Express. Pociąg do Polski", w której pisze o swoich podróżach pociągiem z Berlina do Warszawy. Wydał też dwie płyty ze swoimi występami kabaretowymi.

Centrum Sztuki Mościce
16 września 2016 r. godz. 19.00 Antresola
Cena biletu: 10 zł

Dla czytelników naszego portalu mamy dwa podwójne zaproszenia. Wystarczy przesłać na adres konkurs@tarnow.net.pl swoje imię, nazwisko. W temacie wiadomości należy wpisać "Za horyzont domu".

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A