Wspinaczka sportowa na Igrzyskach Olimpijskich!
access_time 2016-08-05 08:00:00
Ta wiadomość cieszy szczególnie w Tarnowie - zdecydowanie najmocniejszym ośrodku wspinaczkowym w Polsce! Międzynarodowy Komitet Olimpijski podczas 129 Sesji Plenarnej w Rio de Janeiro zdecydował o włączeniu do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 pięciu nowych dyscyplin: baseballu z softballem, karate, skateboradingu, wspinaczki sportowej i surfingu.

Oczekiwana przez wiele lat decyzja stała się faktem, w środowym głosowaniu członkowie MKOl zdecydowali o włączeniu nowych dyscyplin do grona sportów olimpijskich, w tym popularnej w Tarnowie wspinaczki sportowej.

Zawody we wspinaczce mają być rozgrywane na obiektach tymczasowych, przenośnych sztucznych ściankach wspinaczkowych. Dyscyplinę czeka jednak rewolucja, ze względu na formułę w jakiej będą rywalizować zawodnicy na Igrzyskach w Tokio. Wspinaczkowy trójbój będzie wyłaniał najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych zawodników, specjalizujących się we wszystkich trzech konkurencjach tego sportu: czasówkach, prowadzeniu i boulderingu.

Polska ma utalentowanych zawodników, odnoszących sukcesy w najważniejszych imprezach globu, wielokrotnych zdobywców pucharów świata, mistrzów Europy, mistrzów i wicemistrzów świata.  W gronie tym warto wymienić takie nazwiska jak: Łukasz Świrk, Patrycja Chudziak, Aleksandra Rudzińska, Tomasz Oleksy, Edyta Ropek, Klaudia Buczek, Marcin Dzieński – ostatnia czwórka pochodzi z Tarnowa.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A