Uroczystości rocznicowe 1 sierpnia
access_time 2016-08-01 10:05:00
Msza święta w Kościele księży Filipinów 1 sierpnia zainauguruje obchody upamiętniające 72. rocznicę Akcji "Burza" i wybuchu Powstania Warszawskiego. Nabożeństwo w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej rozpocznie się o godzinie 19:00, a następnie odbędą się uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Ponadto, dla upamiętnienia rocznicy powstania, 1 sierpnia, punktualnie o 17.00 w całym mieście zawyją syreny alarmowe.

Przypomnijmy, że „Akcja Burza” to kampania wojskowa zorganizowana i podjęta przez oddziały zbrojne Armii Krajowej przeciw wojskom niemieckim, w końcowej fazie okupacji niemieckiej, bezpośrednio przed wkroczeniem wojsk radzieckich, prowadzona na terenach II Rzeczypospolitej. 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, które było największą akcją militarną podziemia polskiego w ramach akcji „Burza”. Trwało 63 dni. W akcji „Burza” na ziemi tarnowskiej został zmobilizowany do działań bojowo - dywersyjny 16 Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej  AK I Batalion „Barbara” pod dowództwem kpt. dypl. Eugeniusza Borowskiego ps. „Leliwa”. 

Dodatkowo dla uczczenia 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w tym roku po raz drugi organizowane jest „Powstania Pokoleń” czyli śpiewanie patriotyczne. „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci” i „Warszawianka” to niektóre z utworów, które zabrzmią 1 sierpnia w Parku Strzeleckim. Wspólne, wielopokoleniowe śpiewanie piosenek z Powstania Warszawskiego rozpocznie się o godzinie 17:00 pod Pałacykiem Strzeleckim. Organizatorem wydarzenia są seniorzy z Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej, harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego oraz tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych. O oprawę muzyczną zadbają tarnowscy harcerze, a członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 16 Pułku Piechoty w Tarnowie wystąpią w umundurowaniu wzorowanym na strojach powstańców.

Komentarze...