Syreny przypomną o godzinie „W”
access_time 2016-07-29 10:28:00
1 sierpnia przypada 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla upamiętnienia tej ważnej daty w najnowszej historii Polski, na terenie Powiatu Tarnowskiego, o godzinie 17.00 - tzw. godzinie „W”, tradycyjnie już zawyją syreny alarmowe. Czas sygnału syren wyniesie jedną minutę.

Dzień 1 sierpnia, od 2009 roku, na mocy Ustawy Sejmu RP, obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Ustawodawca podkreślił, iż ideą tego dnia jest oddanie hołdu bohaterom Powstania Warszawskiego - tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie Stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków.

Starosta Tarnowski Roman Łucarz zwraca się z apelem do mieszkańców powiatu o symboliczne włączenie się w upamiętnienie rocznicy Powstania Warszawskiego, poprzez wstrzymanie się na czas trwania sygnału alarmowego od ruchu pieszego i kołowego. - Jest to prosta, a jednocześnie wymowna forma oddania hołdu żołnierzom Armii Krajowej, obrońcom Warszawy, którzy nie zawahali się poświęcić swojego, często młodego życia, w obronie wolności i niepodległości - mówi Starosta.

Tradycja związana z włączeniem syren alarmowych 1 sierpnia o godz. 17.00 na jedną minutę na terenie całej Polski jest wyrazem pamięci i uhonorowania walki Powstańców Warszawskich z 1944 roku.

Komentarze...