Tarnów trzeci w Polsce w "ściąganiu" kasy z UE
access_time 2016-07-25 08:00:00
Trzecie miejsce w zestawieniu samorządów najskuteczniej pozyskujących dotacje unijne zajął Tarnów w tegorocznej edycji prestiżowego Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej". W zestawieniu najbardziej innowacyjnych miast zajęliśmy miejsce ósme, a w ogólnym rankingu Tarnów znalazł się na miejscu dwudziestym trzecim - informuje lokalny magistrat.

Tradycyjnie w rankingu dziennika "Rzeczpospolita" wyróżniono samorządy, które najskuteczniej dbają o podnoszenie jakości życia swoich mieszkańców, rozwój miasta i stan jego finansów. W tegorocznym rankingu w kategorii miast na prawach powiatu zwyciężył Gdańsk, na drugim miejscu znalazł się Poznań, a na trzecim Gliwice. Tarnów odnotował awans o siedem pozycji i ostatecznie uplasował się na 23. miejscu.

Jeżeli chodzi o ranking miast na prawach powiatu najlepiej wykorzystujących fundusze unijne, to Tarnów zajął trzecie miejsce. Wyprzedziło nas Krosno, które znalazło się na pierwszym miejscu oraz Olsztyn zajmujący drugą lokatę. W zestawieniu najbardziej innowacyjnych miast Tarnów  zajął ósme miejsce ex aequo z Rzeszowem i Zabrzem. To wynik lepszy o dziewięć pozycji w stosunku do roku ubiegłego. W tej dziedzinie najefektywniejsze okazało się Świnoujście wyprzedając Katowice i Gdańsk.

W tym roku ranking organizowany był po raz dwunasty. Osiągnięcia miast oceniane były pod kątem kilku kryteriów. Pod uwagę brano m.in. wydatki na realizację porozumień z organizacjami pozarządowymi, liczbę organizacji pozarządowych dofinansowywanych z budżetu gmin, wysokość nakładów na gospodarkę mieszkaniową poniesionych przez samorząd, wyniki sprawdzianów szóstoklasistów oraz testu gimnazjalnego, stopę bezrobocia, liczbę podmiotów gospodarczych, nagrody otrzymane przez miasto, a także preferencje podatkowe i programy pomocowe dla przedsiębiorców oraz inwestycje na terenie gminy.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A