Dziś 76. rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz
access_time 2016-06-13 08:00:00
Obchody 76. rocznicy pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz rozpoczną się dziś w Tarnowie. Zaplanowano sesję naukową w Sali Lustrzanej oraz uroczystości przy pomniku pamięci na Placu Więźniów KL Auschwitz. Jutro druga część obchodów - w Oświęcimiu. Na obchody zaprasza samorząd Tarnowa.

O godzinie 11.00 w Sali Lustrzanej zorganizowana zostanie sesja naukowa dla uczniów tarnowskich szkół oraz mieszkańców Tarnowa. W trakcie spotkania prelekcje wygłoszą: Ryszard Lis, prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Opieki Nad Oświęcimiem, ks. dr Ryszard Banach, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Andrzej Kacprzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Główne uroczystości w Tarnowie odbędą się o godzinie 13.00 przy Pomniku Pamięci I Transportu Więźniów do KL Auschwitz.

14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także 8-osobowa grupa obywateli polskich narodowości żydowskiej. Otrzymali oni numery od 31 do 758 i umieszczono ich na okres kwarantanny w budynkach dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, nieopodal terenu dzisiejszego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (dziś znajduje się tam Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witolda Pileckiego).

Pierwsze obozowe numery otrzymali przybyli wcześniej do Auschwitz niemieccy więźniowie kryminalni przeniesieni przez Niemców z obozu w Sachsenhausen, którzy objęli stanowiska kapo. Z 728 więźniów deportowanych z Tarnowa do KL Auschwitz wojnę przeżyło 298 Polaków, 272 osoby zginęło, los 158 jest nieznany.

14 czerwca decyzją Sejmu RP uznano Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A