Rozmawiali o bezpieczeństwie podczas ŚDM
access_time 2016-05-30 08:00:00
Wszelkie służby zostaną włączone w zabezpieczenie lipcowych wydarzeń. Przygotowania logistyczne, analizy i monitoring trwają od dłuższego czasu. Do pomocy Policji, Straży Granicznej i innym służbom zostaną przeszkoleni również wolontariusze.

– Przygotowanie służb to nie tylko logistyczna kalkulacja sił i środków, które będą rozlokowane bezpośrednio na miejscu wydarzenia, czyli liczba policjantów w mundurach – mówi mł. insp. Mirosław Moryl, Komendant Miejski Policji w Tarnowie. – Nad przygotowaniem pracują również policjanci operacyjni. Od dłuższego czasu prowadzą oni rozpoznanie operacyjne, które ma nam dać odpowiedź czy mogą wystąpić jakieś wydarzenia bądź osoby, które mogłyby zakłócić przebieg uroczystości – zapewnia komendant i dodaje – jeżeli chodzi o Tydzień Główny w Krakowie, przewidywana liczba policjantów fizycznie uczestniczących w wydarzeniach to około 10 tysięcy. Ponadto włączonych będzie także kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy analizujących wszelkiego rodzaju zagrożenia i prowadzących rozpoznanie.

Nad zabezpieczeniem ŚDM pracuje nie tylko policja. Jak zapewniają przedstawiciele służb, w przygotowania włączone są różne instytucje – począwszy od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, Żandarmerii Wojskowej czy Służby Celnej, aż po Straż Leśną.

W lipcu bieżącego roku odbędzie się w Polsce również szczyt NATO. Od kilkunastu miesięcy do tych dwóch dużych wydarzeń przygotowuje się Straż Graniczna. – Na czas trwania ŚDM, a także przed i po wydarzeniach, zostanie przywrócona kontrola graniczna – mówi Major Łukasz Olenicz, Komendant Placówki Straży Granicznej w Tarnowie. – Nasza placówka ma w zasięgu 2 powiaty - gorlicki i nowosądecki – bezpośrednio przylegające do granicy. Jeżeli z analizy zagrożeń będzie wynikać, że należy tam przywrócić kontrolę graniczną, to ta kontrola zostanie przywrócona. Działania te będą czysto prewencyjne – filtrujemy te osoby, które na czas tego wydarzenia do naszego kraju zjeżdżają. Ponadto monitorujemy środowiska cudzoziemskie, szczególnie z państw o podwyższonym ryzyku terrorystycznym – dodaje.

Przedstawiciele służb zapewniają, że jesteśmy państwem jednorodnym, więc każda osoba zachowująca się czy ubrana w sposób nietypowy zwraca na siebie uwagę, co podnosi poziom bezpieczeństwa. Przypominają również, że jako kraj jesteśmy przygotowani na zabezpieczenie tak dużej liczby pielgrzymów choćby ze względu na fakt, że Polska była częstym gospodarzem pielgrzymek papieskich. Jak mówi komendant, niejednokrotnie za zabezpieczenie całości odpowiadały samodzielnie poszczególne komendy wojewódzkie.

Do pomocy wszelkim służbom zostaną przeszkoleni wolontariusze i animatorzy odpowiedzialni za działania logistyczne w dekanatach. Pierwsze ze szkoleń odbyło się 21 maja w Starym Sączu.

Angelika Biernat

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A