Pociąg retro w Tarnowie
access_time 2016-05-13 15:28:00
W niedzielę, 15 maja na tarnowskim dworcu będzie można podziwiać pociąg retro. Zabytkowy skład przyjedzie do Tarnowa punktualnie o 13.19 - poinformował nas wielki pasjonat kolei, Krzysztof Jasiński.

W oparach buchającej pary zabytkowa lokomotywa wraz z wagonami, z prędkością 50 km/h, wyruszy w historyczną podróż z Krakowa do Tarnowa i Tuchowa, a następnie powróci do królewskiego grodu.

Zgodnie ze specjalnym rozkładem jazdy pociągów w niedzielę, 15 maja 2016 roku, o godzinie 13:19, na tory tarnowskiej stacji kolejowej wjedzie z Krakowa pociąg retro. Prowadzony, oczywiście, przez wspaniały parowóz buchający parą i dymem. Postój pociągu na stacji Tarnów wyznaczono do godziny 14:03, czyli 44 minuty. W dalszą podróż pociąg pojedzie do Tuchowa skąd powróci do Tarnowa o godzinie 16:08 i o godzinie 16:30 odjedzie do Krakowa

Wizyta pociągu sprzed lat na tarnowskiej stacji odbędzie się w ramach jubileuszu 160-lecia kolei żelaznej w Tarnowie (Kraków – Bochnia – Tarnów - Dębica), 140-lecia linii Tarnów – Tuchów – Nowy Sącz – Leluchów i 110-lecia linii Tarnów – Szczucin (na niej od 2000 roku zawieszono ruch pasażerski, później towarowy). Przyjazd pociągu retro do Tarnowa będzie dla mieszkańców miasta prezentem z okazji jubileuszu 160. rocznicy kolei żelaznej na naszych ziemiach - prezentem od kolejarzy z Tarnowa, Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei oraz spółki PKP CARGO S.A. Skład retro będzie zestawiony z parowozu i wagonów z początku XX wieku, które są dopieszczane od lat przez pracowników i miłośników Skansenu Kolejowego w Chabówce.

Lokomotywa, tak jak w słynnym wierszu Juliana Tuwima - ciężka, ogromna..., zapewne wzbudzi zachwyt u dzieci, a sentyment u dorosłych, którzy kiedyś tak podróżowali.

Przejazd zabytkowym pociągiem retro to wspaniała podróż przez historię, przywołującą najpiękniejsze wspomnienia z dziecinnych lat. Podróż taką będzie można odbyć na trasie: Tarnów (odjazd 14:03) - Łowczówek Pleśna – Tuchów oraz Tuchów (odjazd 15:28) – Łowczówek Pleśna – Tarnów. Bilety w cenie 10 zł normalny / 5 zł ulgowy (w jedną stronę) dostępne będą wyłącznie u obsługi pociągu.

Historia kolei w Tarnowie zaczęła się 20 lutego 1856 roku, kiedy to w kłębach pary i dymu, wśród huku, zgrzytu i gwizdu wjechał na tarnowski, prowizoryczny jeszcze dworzec kolejowy pierwszy pociąg. Nastąpiło oficjalne uruchomienie linii kolejowej Kraków - Bochnia - Tarnów - Dębica. Trasa miała 111 km dla regularnej komunikacji towarowej i pasażerskiej.

Dziennie kursowały dwa pociągi. Z Dębicy do Krakowa jechało się wówczas 4 godziny 10 minut, a do Wiednia - 19 godzin 10 minut. W granicach powiatu tarnowskiego było 18,3 km tej jednotorowej linii kolejowej. Dzięki linii kolejowej miasto zaczęło się rozwijać, powstawały nowe fabryki, cegielnie, domy, ulice. Z chwilą oddania połączenia kolejowego Tarnów liczył niecałe 8 i pół tysiąca mieszkańców. W 1869 roku miał już ponad 21 tysięcy obywateli, a w 1910 roku - 36 tysięcy 731 osób mieszkańców.

Przypomnijmy, że będzie to już czwarty przyjazd pociągu retro do Tarnowa. Pierwsza wizyta miała miejsce w 1996 roku z okazji jubileuszu 140-lecia kolei w Tarnowie. Druga - w 2006 roku z okazji jubileuszu 150-lecia kolei w Tarnowie. Trzecia – w 2010 roku w momencie oddawania do użytku pięknie odremontowanego dworca kolejowego PKP w Tarnowie.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Jasiński

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A