3 maja w Tarnowie
access_time 2016-05-02 14:06:00
Szereg wydarzeń zaplanowano w tym roku w ramach obchodów 3 maja. Tradycyjnie nie zabraknie uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pikniku patriotycznego „Majowa Jutrzenka” w Parku Strzeleckim.

W ramach tego ostatniego zaplanowano wspólne śpiewanie, warsztaty koralowe, koncert „Żeby Polska była Polską” oraz Bieg z Kokardą. Tego dnia mieszkańcy będą mogli również obserwować finisz Karpackiego Wyścigu Kurierów.

Obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpocznie w południe msza św. w intencji Ojczyzny w tarnowskiej katedrze. Następnie zaplanowano przemarsz pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie o godz. 13 zaplanowano uroczystości i koncert Orkiestry Dętej Grupy Azoty.

Jeśli pogoda dopisze, w tym samym czasie (również o g. 13) rozpocznie się piknik patriotyczny „Majowa Jutrzenka”. – Do udziału we wspólnym świętowaniu zapraszamy całe rodziny. Dla wszystkich przewidziano szereg atrakcji – zachęca Maria Zawada-Bilik, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej, będąca jedną z organizatorów pikniku. Podczas imprezy będzie można wziąć udział w warsztatach koralowych, pokazach trialu rowerowego czy zobaczyć mobilne miasteczko drogowe. Z kolei dla najmłodszych przygotowano konkurs na Kokardę Narodową oraz malowanie twarzy. Wspólny bieg rodziców z dziećmi to propozycja Tarnowskiego Ośrodka Lekkiej Atletyki. W ramach rodzinnego turnieju, towarzyszącemu piknikowi, zaplanowano biegi indywidualne dla dzieci z roczników 2006, 2007 i 2008, a także biegi rodzinne dla dzieci siedmioletnich, sześcioletnich i młodszych. Rozpoczęcie o godz. 13:30. Szczegółowe informacje o zawodach dostępne tutaj.

Dla uczestników pikniku patriotycznego przygotowano również niespodziankę. Metę finałowego etapu Karpackiego Wyścigu Kurierów zaplanowano w Tarnowie, w okolicach Parku Strzeleckiego. Kolarze pojawią się tam ok. godz. 14:20. Więcej informacji o finałowych zmaganiach przeczytasz tutaj.

W ramach pikniku nie zabraknie wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Dla chętnych przygotowano ok. tysiąc bezpłatnych śpiewników. Obchody „Majowej Jutrzenki” zwieńczy koncert laureatów XVII Regionalnego Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej „Żeby Polska była Polską”, którego początek wyznaczono o g. 17.

5 MAJA

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego to ostatnia propozycja w ramach 3-majowego świętowania. Występ zaplanowano 5 maja o godz. 18 w Centrum Sztuki Mościce. Dla wszystkich chętnych przygotowano bezpłatne wejściówki, które można odebrać w kasie CSM oraz w Tarnowskim Centrum Informacji.

Zachęcamy również do zapoznania się z tekstem o Konstytucji 3 maja, z którego można dowiedzieć się m.in. o politycznych konsekwencjach decyzji sprzed 225 lat.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A