NIezwykły "Lobster" w Millennium Studio
access_time 2016-05-05 08:00:00
Kino Millennium CSM zaprasza na jednorazowy pokaz filmu "Lobster". Obraz zostanie zaprezentowany w piątek, 6 maja.

"Lobster" to poruszająca miłosna historia, osadzona w niedalekiej przyszłości, gdzie - podług zasad panujących w Mieście (The City) - samotność nie jest mile widziana. Bez względu na wiek, wielkomiejscy single są aresztowani i osadzani w Hotelu (The Hotel). 45 dni to czas, w którym powinni znaleźć przysłowiową drugą połowę. Jeśli nie uda im się ta sztuka, staną się zwierzętami, którymi sami chcieliby być po śmierci. W zwierzęcej skórze zostaną wypuszczeni do Lasu (The Woods). Jeden z mężczyzn osadzonych w Hotelu ucieka, by odzyskać wolność. W Lesie, pośród innych samotnych, zakochuje się, choć wie, że to wbrew regułom panującym w tym miejscu.

Za reżyserię anglojęzycznego filmu „The Lobster” odpowiada Yorgos Lanthimos, któremu sławę przyniósł obraz „Kieł”, nagrodzony główną nagrodą Le Prix Un Certain Regard w Cannes, nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Również kolejny film Lanthimosa, „Alpy”, spotkał się ze znakomitym przyjęciem krytyków, przyniósł mu m.in. nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (najlepszy scenariusz). Nad scenariuszem do „The Lobster” Lanthimos pracował ze swym wieloletnim współpracownikiem, Efthimisem Filippou. Zdjęcia do filmu powstały w Irlandii.

Scenariusz powstał na podstawie wieloletnich obserwacji i dyskusji nad kondycją dzisiejszego człowieka, Filippou i Lanthimos rozważali nad życiem, ludźmi, ich wzajemnymi relacjami i zachowaniami – społecznymi i indywidualnymi. Lanthimos: – Pomysł na ten film wziął się z dyskusji nad niepowstrzymaną potrzebą dzisiejszego człowieka do bycia z kimś, bycia w związku. Ale nie tylko, ważne jest tu także spojrzenie społeczeństwa na ludzi, którym nie udaje się zbudować związku i są samotni. Jest to postrzegane jako błąd, ułomność. Ale to także film o strachu przed byciem samotnym.

Filippou: – Chcieliśmy napisać historię o miłości. Dlatego musieliśmy zastanowić się, czym dziś miłość jest dla ludzi. Jak powiązana jest z życiem społecznym i samotnością.

„The Lobster” to historia dwóch różnych światów. Filippou: – W jednym z nich żyją pary, inny zamieszkany jest przez samotnych. Głównym tematem tej historii jest miłość. Pokazuje, jak to jest, kiedy jesteśmy z kimś i jak wygląda rzeczywistość, kiedy jesteśmy sami. Ed Guiney, producent: – Ten film pokazuje świat paralelny; z całą pewnością to nie science-fiction, ale także nie świat, jaki znamy.

Lee Magiday, producent: – Filmy Yorgosa to współczesne alegorie człowieczeństwa, kondycji społecznej człowieka. Yorgos skupia się na najważniejszych aspektach człowieczeństwa, pokazując je w bardzo świeży, oryginalny sposób. Jest w nich wiele radości, humoru i zarazem potężna dawka smutku, a nawet przemocy.

  • OBSADA: Colin Farrell, Rachel Weisz, Lea Seydoux
  • REŻYSERIA: Yorgos Lanthimos
  • SCENARIUSZ: Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou
  • ZDJĘCIA: Thimios Bakatakis
  • PRODUCENT: Yorgos Lathimos, Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday
  • GATUNEK: science-fiction/romans/komedia
  • CZAS TRWANIA: 118
  • PRODUKCJA: Irlandia/Wlk. Brytania/Grecja/Francja/Holandia/USA
  • DYSTRYBUCJA: UIP

Jednorazowa projekcja filmu już w piątek, 6 maja w ramach cyklu Millennium Studio. Początek o 20.30.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A