Ruszyła mała matura
access_time 2016-04-18 14:38:00
1333 uczniów z tarnowskich szkół przystąpiło dzisiaj, 18 kwietnia, do pisania egzaminu gimnazjalnego. Pierwszego dnia zmierzą się z zagadnieniami z wiedzy humanistycznej, kolejnego (19 kwietnia) z matematyczno-przyrodniczymi, a ostatniego (20 kwietnia) czekają ich zmagania z językiem obcym.

Egzamin podsumowuje wiedzę ucznia zdobytą podczas trzech lat nauki w gimnazjum. Składa się z trzech części. Pierwsza z nich dotyczy zagadnień z języka polskiego, wiedzy z historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Druga z kolei sprawdza wiedzę matematyczno-przyrodniczą, a ostatnia umiejętności językowe. Na napisanie egzaminu uczniowie mają - przez pierwsze dwa dni - po 150 minut. Na rozwiązanie arkuszy językowych przewidziano 60 minut. 

Gimnazjaliści podkreślali, że tematy na egzaminie ich zaskoczyły: - Wszyscy spodziewali się rozprawki, która zawsze się pojawia, a tymczasem była charakterystyka. Zresztą łatwiej byłoby mi poradzić sobie właśnie z rozprawką – stwierdziła trzecioklasistka, Anna Pawłowska. - Historii bałem się najbardziej, bo w końcu trudno przez trzy lata opanować cały materiał – mówił Karol Gawron.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia ‎gimnazjum. Nie określono jednak minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, dlatego też ‎egzaminu nie można nie zdać.‎  - Po pierwszym teście było już z górki. Wiadomo, że ten egzamin przeważa na naszej przyszłości, jego wyniki decydują o tym, do której szkoły później pójdziemy. Bałam się najbardziej części z historii, za to angielskiego nie mogę się doczekać – zdradziła Laura Kowal, uczennica II Gimnazjum w Tarnowie.

Zaświadczenie o wynikach egzaminu uczniowie otrzymają tradycyjnie w dniu zakończenia roku szkolnego.

Przypomnijmy, że przez ostatnie dwa lata Gimnazjum Dwujęzyczne w Tarnowie przodowało w rankingu wyników uczniów, którzy zdawali egzamin gimnazjalny. O tym, jak poradzili sobie uczniowie w tym roku, dowiemy się 17 czerwca.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A