Autobusy w Tarnowie przyjazne dla niewidzących
access_time 2016-03-30 07:27:00
80 pilotów służących do uruchamiania dźwiękowego systemu identyfikacji autobusów komunikacji miejskiej trafi do niewidzących i słabowidzących mieszkańców Tarnowa. Sprzęt zostanie użyczony za darmo przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

 - To dobry przykład wprowadzania w życie idei inteligentnego miasta, której głównym celem jest rozwiązywanie określonych problemów - podkreśla Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. 

System głośnomówiący dla osób niewidomych został zamontowany już w autobusach MPK. Tarnów jest drugim, po Łodzi, miastem w Polsce, w którym wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej wyposażono w taką technologię.

Zasada działania mechanizmu jest bardzo prosta. Gdy autobus zbliża się do przystanku i jest w zasięgu pilota (około 50 m) należy uruchomić system naciskając jeden z dwóch przycisków na pilocie. Autobus „odpowiada” głośnym komunikatem dźwiękowym o numerze linii i kierunku jazdy, np.: „Linia dziewięć, kierunek Mościce”. Uruchomienie systemu powoduje wyświetlenie się bardzo wyraźnego komunikatu na autokomputerze kierowcy, który dowiaduje się tym sposobem, że wsiada osoba niepełnosprawna i należy jej pomóc przy wejściu do pojazdu.

Drugi, większy przycisk na pilocie może być wykorzystany w przyszłości do sterowania tablicami przystankowymi. Dzięki temu osoba niedowidząca będzie mogła sprawdzić (w formie dźwiękowej) najbliższe odjazdy z danego przystanku.

Zadowolenia z nowego systemu nie kryją Danuta Flek, prezes tarnowskiego oddziału Związku Niewidomych i Niedowidzących i  Jan Flasiński, wiceprezes związku. – Będziemy zachęcać członków związku, aby korzystali z urządzenia. Dla nas to taka druga osoba, która powie nam, jaki autobus nadjeżdża  – mówią.

Po piloty można zgłaszać się do Referatu Zdrowia magistratu, ul. Goldhammera 3, pokój nr 304. Aby otrzymać sprzęt, konieczne będzie przedstawienie dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność.

Szacuje się, że do Związku Niewidomych i Niedowidzących należy około 100 tarnowian. Jak zapewnia prezydent Roman Ciepiela, jeżeli będzie taka potrzeba, piloty trafią do wszystkich tych osób.

Komentarze...