Przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy
access_time 2016-03-24 08:00:00
Ponad sto dziesięć nowych miejsc pracy utworzyli tarnowscy przedsiębiorcy, korzystając ze zwolnień podatkowych uruchomionych w czerwcu ubiegłego roku - informuje magistrat.

– Rolą miasta jest tworzenie warunków do inwestowania. Jednym z takich instrumentów są zwolnienia podatkowe. Cieszę się, że zaproponowane przez nas rozwiązanie jest dla przedsiębiorców interesujące – komentuje prezydent Roman Ciepiela.

Uchwałę umożliwiającą przedsiębiorcom korzystanie z ulg podatkowych w zamian za tworzenie nowych miejsc pracy przyjęła Rada Miejska 25 czerwca 2015 roku. Wprowadzone wówczas przepisy powodują, że przedsiębiorcom tworzącym nowe stanowiska pracy zostaje w kieszeni 2136 zł rocznie za każdą nowo zatrudnioną osobę.

Z podsumowania za rok ubiegły wynika, że wprowadzony mechanizm okazuje się interesujący dla przedsiębiorców. Na przyjęcie nowych pracowników zdecydowało się siedmiu przedsiębiorców. Jeden z nich, który zatrudnił 41 osób, uzyskał zwolnienie z podatku w wysokości niemal 90 tys. zł. Kolejni zatrudnili 35, 22, 5, 4, 3 i jednego pracownika, co daje im odpowiednio około 75 tys. zł, 47 tys. zł, 10 tys. zł, 8,5 tys. zł, ponad 6 tys. zł i 2136 zł oszczędności rocznie.

Przyjęta przez radnych w zeszłym roku uchwała zakłada zwolnienia z podatku od nieruchomości w zamian za tworzenie nowych miejsc pracy. W zależności od liczby zatrudnionych przedsiębiorcy mogą zostać zwolnieni z opłat na okres 12 miesięcy (przy 2 osobach) do maksymalnie 60 miesięcy (6 osób i więcej).

Komentarze...