Zmiany w Parku Strzeleckim
access_time 2016-03-09 08:00:00
Renowacja mauzoleum generała Bema, modernizacja fontanny, wreszcie przywrócenie blasku ogrodzeniom i bramom wejściowym – to główne założenia projektu rewitalizacji Parku Strzeleckiego w Tarnowie - informuje magistrat. Co jeszcze się zmieni, jeśli uda się zrealizować miejskie plany?

- Chodzi o odtworzenie historycznego wyglądu parku – tłumaczy Stefan Piotrowski, zastępca dyrektora Wydziały Infrastruktury Miejskiej magistratu.  Miasto ma już gotową dokumentację techniczną w tej sprawie. To, kiedy ruszą roboty budowlane, uzależnione jest od pozyskania ewentualnego dofinansowania na tę inwestycję. 

Projekt zakłada również wykonanie oświetlenia i remont alejek. – Alejki będące w złym stanie technicznym zostaną zmodernizowane. Planujemy położenie nowej nawierzchni na alejkach żwirowych, tam gdzie jest duże nachylenie terenu – dodaje Stefan Piotrowski.

Zakres prac uwzględnia także modernizację stawu. Chodzi tutaj głównie o napowietrzanie i filtrowanie wody. Wszystko po to, by nie dochodziło, zwłaszcza w okresie letnim, do zmiany zabarwienia i zakwitu wody. Z kolei nowa wylewka ze sztucznego kamienia miałaby uchronić mauzoleum przed wilgocią i opadami atmosferycznymi. Nowy wygląd zyskałyby również ogrodzenia i bramy wejściowe. – Wymagają one dość poważnych prac remontowych. Część ogrodzenia jest przechylona i popękana, dlatego konieczna jest  ich renowacja – tłumaczy Stefan Piotrowski.

Dodatkowo w Parku Strzeleckim pojawiłaby się nowe ławki i kosze na śmieci, a także nowa roślinność. W tym przypadku pod uwagę brane są m.in.: kasztanowce, buki pospolite, lipy drobnolistne, brzozy czy dęby szypułkowe. Nie zapomniano także o mniejszych roślinach: konwaliach, rumiankach, zawilcach i paprociach.

W tym roku opracowana zostanie również kompleksowa dokumentacja techniczna dotycząca rewitalizacji Parku Sanguszków. Miasto planuje także wykonać drugi etap remontu głównej alei parku i schodów terenowych po południowej stronie pałacu. Wszystko to w ramach środków przeznaczonych na realizację zadań wybranych w czwartej edycji budżetu obywatelskiego.

Nowego wyglądu ma nabrać także Piaskówka. Wokół nowo wybudowanego stawu wodnego zostanie wykonana alejka z ławkami i koszami na odpady komunalne. Na brzegu stawu będzie również nasadzona roślinność.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A