Premiera w Mościcach
access_time 2004-06-21 06:30:38

Choć to już koniec sezonu teatralnego, w Tarnowie odbyła się w sobotni wieczór jeszcze jedna premiera teatralna przygotowana przez Tarnowski Teatr. Tym razem nie była to właściwie premiera, a prapremiera i - co ciekawe - nie odbyła się jak to zwykle bywa w budynku Solskiego przy Mickiewicza.

[[fotka1]] Tym razem premierowe przedstawienie miało swoją inaugurację w przepięknym Domu Chemika w Mościcach. Tym, którzy nie wiedzą, zaznaczmy, że znajduje się w mościckim parku nie tak daleko od bramy głównej Zakładów Azotowych.

Nowa premiera u Solskiego to tym razem przedstawienie poświęcone Hance Ordonównie. W tę rolę wcieliła się brawurowa Ewa Romaniak, aktorka tarnowskiego teatru. Asystuje jej Marek Kępiński, grający tu rolę lekarza słynnej polskiej postaci sceny. Akcja przeplatana jest bogato piosenkami z okresu międzywojennego, w wykonaniu obojga aktorów. Stąd obecność podczas całego spektaklu Janusza Butryma przy fortepianie.

Sobotnia premiera sztuki odbyła się dzięki współpracy nawiązanej przez tarnowski teatr z Zakładami Azotowymi. Stąd obecność zresztą na prapremierze szefów mościckiej fabryki. Słowo wstępne przed przedstawieniem wygłosili zresztą wspólnie dyrektor teatru Wojciech Markiewicz (był w stylowym mundurze oficera z czasów międzywojnia) oraz dyrektor generalny ZA, Ryszard Ścigała.

Przedstawienie poświęcone Ordonównie trafi na deski Solskiego już po wakacjach, czyli we wrześniu. Dla porządku dodajmy, że nosi tytuł "Spytaj serca", wyreżyserował je krakowski reżyser Marek Pasieczny (był obecny podczas sobotniej prapremiery), a powstało według scenariusza Jacka Milczanowskiego. (Smol)


fot. Janusz Smoliński

Komentarze...